Strona główna 0_Slider Prace konserwatorskie w świdnickiej katedrze. Obrazy i figury odzyskują dawny blask

Prace konserwatorskie w świdnickiej katedrze. Obrazy i figury odzyskują dawny blask [FOTO]

1

W krakowskich pracowniach trwają prace przy zabytkowych obrazach i rzeźbach pochodzących ze świdnickiej katedry, w której prowadzone są obecnie roboty konserwatorskie.

Obrazy owalne zostały poddane szeregom specjalistycznych testów i analiz, a także badaniom. Główne zabiegi polegały na odczyszczaniu warstwy malarskiej z zabrudzeń, pociemniałych werniksów, szelaku i przemalowań. Ze względu na osłabioną przyczepność zaprawy do płótna podobrazia wykonano konsolidację nanosząc impregnat od odwrocia. Trwają także prace przy odczyszczaniu elementów zabytkowych ram obrazów – opisują duchowni ze świdnickiej parafii katedralnej.

Natomiast rzeźby odczyszczono chemicznie z wtórnych nawarstwień do warstw gruntów polerowanych i złoceń. Dokonano także zabieg dezynsekcji i impregnacji. W miejscach silniejszej degradacji drewna i jednocześnie większej miąższości wykonano nawierty i umieszczono strzykawki ze specjalną substancją – dodają.

Na prace związane z konserwacją, rewitalizacją i digitalizacją wnętrza katedry świdnickiej udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości około 17 mln złotych ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln złotych.

/Parafia katedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułSędziowie świdnickiego oddziału Iustitii wsparli szpital
Następny artykułJakie wzory sukienek są najmodniejsze tej wiosny?