Strona główna 0_Slider Po tygodniach suszy wreszcie zaczęło padać. Jaka pogoda na majówkę?

Po tygodniach suszy wreszcie zaczęło padać. Jaka pogoda na majówkę?

0

Nadeszły zmiany w pogodzie, na które czekali przede wszystkim rolnicy i leśnicy. Po wielu tygodniach suszy wreszcie zaczęło padać. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opady mają nam towarzyszyć także podczas majowego weekendu.

W ostatnim czasie nie było dnia, aby leśnicy i strażacy nie byli wzywani do gaszenia pożarów. Od początku roku w lasach w całym kraju wybuchło ponad 3160 pożarów. – Susza to zjawisko, z którym leśnicy mierzą się już od kilku lat. Niedostatek wody w lasach prowadzi m.in. do zamierania sadzonek, osłabienia dorosłych drzew np. sosny, której trudniej przeciwstawić się atakom szkodników m.in. kornikom ostrozębnym. Ponadto przesuszona roślinność runa leśnego stanowi wyjątkowo łatwopalny materiał, szczególnie teraz, wiosną w lasach zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie. Długotrwała susza prowadzi do zamierania drzew, zanikania siedlisk leśnych, szczególnie tych wilgotnych, oraz pogarsza warunki życia wielu gatunków zwierząt – wskazuje Tomasz Maćkowiak z Lasów Państwowych.

Leśnicy przypominają, aby przed wyjściem do lasu sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego. Można to zrobić korzystając z map dostępnych na Lasów Państwowych i stronie Banku Danych o Lasach oraz w aplikacji mobilnej mBDL. Mapy te są aktualizowane dwa razy w ciągu dnia.

Pogoda na tegoroczną majówkę może ucieszyć leśników i rolników zmagających się z suszą, jednak niekoniecznie zadowoli tych, którzy szykowali już plany na długi weekend. Jakich warunków można się spodziewać w nadchodzących dniach w województwie dolnośląskim? Prognoza Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu IMGW:

30.04/01.05 – 03.05 (czwartek/piątek – niedziela):

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura minimalna od 7°C do 9°C. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura od 2°C do 5°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

03/04 – 04.05 (niedziela/poniedziałek – poniedziałek)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna od 4°C do 6°C. Temperatura maksymalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od 5°C do 7°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, z kierunków zachodnich.

/Lasy Państwowe, IMGW, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński