Strona główna Wydarzenia Odzież ochronna i robocza – czym się różnią?

Odzież ochronna i robocza – czym się różnią?

0

Zachowanie zasad BHP jest prawnie wymagane. Nic więc dziwnego, że wielu pracodawców wyposaża swoich pracowników w odpowiednią odzież ochronną i roboczą. Warto jednak zdać sobie sprawę, że są to dwa różne typy ubrań, które mają inne cechy i przeznaczone są do wykonywania całkiem odmiennych prac. Na czym więc polegają różnice między odzieżą ochronną, a odzieżą roboczą?

  1. Co to jest odzież robocza?
  2. Czym jest odzież ochronna?
  3. Jaka jest różnica między odzieżą ochronną a roboczą?

Co to jest odzież robocza?
Odzieżą roboczą nazywa się odzież dostosowaną do danego stanowiska pracy. Za jej wydanie bądź też wydanie ekwiwalentu za jej zakup na własną rękę odpowiedzialny jest pracodawcy, gdyż jest on zobowiązany zapewnić swoim podwładnym odpowiedni strój. To kiedy powinna ona być noszona, jest ściśle określone w przepisach BHP. Zazwyczaj obowiązek ten spoczywa na pracownikach wykonujących swój zawód przy maszynach i urządzeniach. Poza typową odzieżą do roboczych akcesoriów należą jeszcze kaski, rękawiczki, czapki i okulary oraz buty. Wszystkie są dostępne w Hurtownia BHP Magros.

Czym jest odzież ochronna?
Odzież ochronna służy do ochrony pracownika przed zagrożeniami, które związane są z wykonywaniem zawodu. Mogą to być zagrożenia o charakterze atmosferycznym, termicznym, biologicznym, chemicznym lub mechanicznym. Najczęściej odzież ochronna stosowana jest podczas wykonywania pracy przy różnego rodzaju środkach chemicznych, czy nawet samej wodzie.

Takim przykładem mogą być kombinezony dostępne na stronie https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/odziez-wodoodporna/kombinezony/.

Tak jak w przypadku odzieży roboczej, ta z rodzaju ochronnej obejmuje także obuwie i niezbędne akcesoria. Również i w tym przypadku pracodawca jest zobowiązany zapewnić taki strój pracownikowi, zgodnie z przepisami BHP.

Jaka jest różnica między odzieżą ochronną a roboczą?
Ludzie bardzo często mylą odzież ochronną z roboczą. Różnice są jednak diametralnie, gdyż odzież robocza nie posiada odpowiednich cech ochronnych i stosowana jest tylko do pracy, w której nie występuje zwiększone ryzyko niebezpieczeństwa. Ponadto używa się jej głównie ze względów sanitarnych, technologicznych i aby chronić pracownika przed pobudzeniem się.

Odzież ochronna to natomiast ubrania wykonane ze specjalnego materiału, chroniącego przed różnego rodzaju zagrożeniami. Mogą to być na przykład rękawice do wysokich temperatur, czy specjalistyczne kombinezony. Każda część odzieży ochronnej musi także spełniać odpowiednie normy i posiadać konkretną kategorię.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCzyja zguba?
Następny artykułPolityka szkoleniowa w czasie spowolnienia gospodarczego – ciąć wydatki na szkolenia?