Strona główna 0_Slider Kolejni repatrianci zamieszkają w Świdnicy

Kolejni repatrianci zamieszkają w Świdnicy

2

Dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu już niedługo zamieszkają w Świdnicy. Zgodę na przyjęcie Polaków, których przodkowie przymusowo zostali wysiedleni z Polski, wyrazili świdniccy radni. W ten sposób po latach rozłąki połączone zostaną rodziny, bo w 2000 r. przybyła do naszego miasta siostra jednego z dzisiejszych repatriantów, natomiast w 2010 r. osiedlili się w Świdnicy jego rodzice oraz druga siostra.

Fot. Dariusz Nowaczyński

Na mocy dwóch podjętych uchwał w Świdnicy w tym roku zamieszkają dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu. Jedna czteroosobowa (mąż z żoną i dwójką dzieci), a druga trzyosobowa (mąż z żoną i dzieckiem). Obie rodziny są spokrewnione z repatriantami, którzy przyjechali do naszego miasta w ubiegłych latach.

Do czasu usamodzielnienia miasto udzieli wsparcia socjalnego, pokrywać będzie koszty utrzymania oraz inne niezbędne nieprzewidziane koszty wymagane przepisami prawa dotyczące zapraszanej rodziny, nie dłużej niż przez okres 2 lat. Pomoże także w znalezieniu pracy oraz szkoły dla dzieci. Środki na remonty lokali mieszkalnych oraz ich wyposażenie miasto zamierza uzyskać w formie dotacji z budżetu państwa w ramach pomocy dla repatriantów.

Od 1997 roku Świdnica stała się nowym domem dla 30 repatriantów. Od 2001 roku na mocy ustawy o repatriacji w Polsce mogą się osiedlać osoby o polskich korzeniach, mieszkające w azjatyckiej części dawnego ZSRR. Warunkiem jest uzyskanie akceptacji konkretnej gminy w Polsce i zapewnieniem przez nią warunków do osiedlenia się.

Na przeprowadzenie remontów dwóch mieszkań wraz z wyposażeniem Wojewoda Dolnośląski przyznał dotację dla repatriantów, którzy zamieszkali w Świdnicy w 2019 roku, w wysokości około 230 tys. zł.

/UM Świdnica/

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Rynek
Następny artykułDwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim