Strona główna Wydarzenia Jakie systemy automatyki budynkowej inteligentnego domu wybrać?

Jakie systemy automatyki budynkowej inteligentnego domu wybrać?

0
System automatyki budynkowej, potocznie zwany inteligentnym domem, można rozbudowywać o kolejne moduły w dowolnym czasie. Czego nie powinno zabraknąć na starcie?
Inteligentny dom – sterowanie oświetleniem
To jeden z popularniejszych systemów automatyki budynkowej. Sterowanie oświetleniem może odbywać się w dwojaki sposób. Po pierwsze można wyłączać i włączać światło w poszczególnych pomieszczeniach zdalnie, za pomocą pilota lub aplikacji w urządzeniu mobilnym, o ile system jest zintegrowany z siecią WiFi (Warto przeczytać: Czym możesz sterować poprzez Wi-Fi? Bezprzewodowy inteligentny dom). Po drugie – zamontowanie czujników ruchu i zmierzchu pozwala w pełni zautomatyzować sterowanie oświetleniem. To sposób na sporą oszczędność, bo światło nigdy nie świeci się tam, gdzie nie jest potrzebne.

Inteligentny dom – sterowanie ogrzewaniem
Automatyczne regulatory temperatury potrafią dostosować stopień ogrzewania do warunków panujących na zewnątrz budynku. Dzięki temu w domu nigdy nie jest za gorąco ani za zimno. Możliwe jest też zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń. Przydaje się zwłaszcza w przypadku zimowych wakacji. Nie ma sensu ogrzewać pustego budynku przez tydzień lub dwa, ale miło jest wrócić do ciepłego domu. Za pomocą aplikacji mobilnej można aktywować ogrzewanie dzień przed powrotem.

Inteligentny dom – poprawa bezpieczeństwa
Dzięki zaawansowanej automatyce budynkowej możemy mieć dom pod opieką nawet wówczas, gdy fizycznie jesteśmy w innym miejscu. Służą temu kamery internetowe, czujniki dymu, zalania i czujniki ruchu. W skrajnych sytuacjach dobrze skonfigurowany system może wysłać powiadomienie o nieoczekiwanym zdarzeniu do najbliższej komendy policji. Jeśli ustawimy w telefonie odpowiednie zezwolenia, dowiemy się o intruzach w domu jako pierwsi i nawet będziemy mogli sprawdzić, czy to złodziej, czy któryś z domowników zapomniał wyłączyć alarm. Bardzo przydatny moduł, oferowany między innymi przez zamel.com, dla osób, które dużo podróżują.

Inteligentny dom – automatyczne sterowanie bramą
Wygoda, której nie da się przecenić. Bramę można otwierać tradycyjnie pilotem lub nowocześnie – aplikacją mobilną. Przydatne nie tylko wówczas, gdy chcemy wyjechać lub wjechać, ale też w innych sytuacjach. Jeśli zaimplementujemy ten moduł do systemu inteligentnego domu, możemy np. wpuścić kuriera na posesję, by zostawił paczkę, gdy nikogo nie ma w domu. To znacznie lepsze niż przerzucanie jej przez bramę. W takim wypadku przyda się też zewnętrzna kamera internetowa, która pozwoli na podgląd sytuacji w czasie rzeczywistym.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUrząd Gminy dementuje: nie będzie izolatorium dla chorych w budynku przedszkola
Następny artykułWielkanoc 2020. Większość została w domach, ale nie zabrakło pijanych kierowców. Rekordzista z czterema promilami