Strona główna Wydarzenia Jaki jest zakres obowiązkowych szkoleń BHP dla pracowników?

Jaki jest zakres obowiązkowych szkoleń BHP dla pracowników?

0
Szkolenia BHP to jedyny obowiązkowy kurs, do którego pracodawca musi zapewnić pracownikowi dostęp i zadbać o jego wykonanie zarówno w formie wstępnej, przed przystąpieniem do świadczenia usług, jak i okresowej.

Jest ono obowiązkowe w każdym sektorze, również dla osób uczących się zawodu (szkoły zawodowe, praktyki studenckie). Warto zapoznać się z zakresem informacji, które należy uwzględnić w takim szkoleniu.

Cel szkolenia BHP
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom i osobom zatrudnionym na umowę o pracę bezpieczne warunki pracy, w trosce o ich zdrowie i życie. Pierwszym krokiem do uniknięcia sytuacji niebezpiecznej jest właśnie przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na szkoleniu przekazywane są informacje, które nie tylko pomogą uniknąć doprowadzenia do sytuacji niebezpiecznej, ale także nauczą prawidłowego zachowania w przypadku zagrożenia życia czy zdrowia.

Obowiązkowy zakres szkolenia BHP
Aby pracownik został w odpowiedni sposób przygotowany do przystąpienia do pracy, szkolenie BHP musi zawierać poniższe informacje:

  • dotyczącą właściwego sposobu wykonywania obowiązków i przygotowania stanowiska pracy,
  • o możliwych do wystąpienia zagrożeniach związanych z charakterem świadczonych usług czy warunkach panujących w przedsiębiorstwie,
  • o środkach i działaniach zapobiegających wystąpieniu sytuacji niebezpiecznej,
  • przepisy i zasady BHP niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku,
  • o odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przepisów BHP,
  • o prawidłowym postępowaniu w przypadku awarii,
  • o sposobie udzielania pomocy osobie poszkodowanej.

Forma przeprowadzenia szkolenia BHP
Wstępne szkolenie BHP musi zostać wykonane w formie tradycyjnej, stacjonarnej. Jednak w przypadku szkoleń okresowych, można udostępnić je pracownikom online (nie dotyczy to jednak osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych). Przykładem takiego szkolenia jest https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/szkolenia-bhp-on-line/; to wyjątkowo wygodna, oszczędzająca czas pracy forma jego odbycia.

Szkolenia online mogą być wykonane o dowolnej godzinie, bez konieczności rezerwacji specjalnego terminu z przeprowadzającą je osobą, w dowolnym miejscu, a przy tym dają pracodawcy pewność, że zostaną podczas nich przekazane wszystkie wymagane informacje.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNowy biskup oficjalnie stanął na czele diecezji świdnickiej [FOTO/VIDEO]
Następny artykułPampersy, strzykawki, a nawet kiełbasy. Co świdniczanie wyrzucają do toalet?