Strona główna 0_Slider Co słychać w obozach świdnickich klubów sportowych?

Co słychać w obozach świdnickich klubów sportowych?

0

Nadeszły trudne czasy. Ze względu na rozszerzającą się epidemię koronawirusa większość rozgrywek sportowych na świecie zostało zawieszonych lub po prostu już zakończonych. Podobnie stało się z treningami, które mogą odbywać się wyłącznie online we własnych domach. Cała sytuacja nie ominęła oczywiście Świdnicy. 

Zacznijmy od naszych sportów zespołowych. Tu sytuacja w zasadzie jest o tyle wiadoma, że wszystkie dyscypliny oprócz piłki nożnej na pewno już w sezonie 2019/2020 nie wkroczą na areny zmagań w walce o ligowe punkty. Polski Związek Piłki Siatkowej zadecydował o przedwczesnym zakończeniu sezonu II ligi siatkarek. Prawo do gry w wyższej klasie rozgrywkowej wywalczyła Olimpia Jawor, a nasza Polonia Świdnica utrzymała się na tym szczeblu rozgrywkowym. Biało-zielone musiałyby walczyć w fazie play-out, lecz PZPS zrezygnował ze spadków w tym sezonie. Rozgrywki zakończyli również piłkarze ręczni ŚKPR-u Świdnica. Związek Piłki Ręcznej w Polsce utrzymał dotychczasowe tabele. Nasza młoda drużyna zakończyła drugoligową kampanię na znakomitym trzecim miejscu, ustępując jedynie ekipom z Gorzyc Wielkich i Kątów Wrocławskich. Podobnie stało się w przypadku naszych trzecioligowych koszykarzy. Zespół IgnerHome Polonii Świdnica zakończył rozgrywki na trzynastej lokacie.

Jako jedyni ze sportów drużynowych wciąż niecierpliwie na swoje dalsze losy czekają przedstawiciele piłki nożnej. Mowa o Miejskim Klubie Sportowym Polonia-Stal Świdnica, Żeńskiej Akademii Piłkarskiej Polonia Świdnica, Akademii Piłkarskiej Świdnica, Akademii Piłkarskiej 13 Świdnica i Gryfie Świdnica. Start rundy wiosennej wciąż jest odkładany, a Polski Związek Piłki Nożnej, a także macierzyste – wojewódzkie związki piłki nożnej nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji, co do losów sezonu 2019/2020. Po konsultacjach z klubami postanowiono, że decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu, zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja 2020 roku. Po tym terminie określone zostaną szczegółowe rozwiązania dotyczące rozgrywek.

Nieoficjalnie mówi się, że dokończenie sezonu może być jednak bardzo trudne. W tle pojawiają się ponoć trzy możliwe scenariusze, a najbardziej prawdopodobna opcja to awanse w ligach, ale bez spadków. Mowa tu oczywiście o rozgrywkach seniorskich, a więc IV lidze seniorów i Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica, a także III lidze kobiet, w której występują zawodniczki Żeńskiej Akademii Piłkarskiej Polonia Świdnica. Jeśli rozgrywki piłkarskie w tym sezonie jeszcze powrócą, to chyba jedynie na szczeblu seniorskim. Wydaje się, że dzieci i młodzież na boiska wybiegną dopiero w sezonie 2020/2021.  Wszystkie nasze kluby i drużyny utrzymują jednak formę, trenując w domach i czekając na wznowienie rozgrywek.

Przedstawiciele sportów indywidualnych również nie spoczywają na laurach, trenują zdalnie i są w kontakcie ze swoimi trenerami. Tak jest między innymi w przypadku akrobatów Polonii Świdnica, pływaków Neptuna Świdnica, czy przedstawicieli sportów walki. Na bardzo ciekawą inicjatywę zdecydował się klub taekwondo SKT Tiger. Dla młodych fighterów utworzono specjalną platformę E-Tiger. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu. Zawodnicy i trenerzy spotykają się na specjalnych wideokonferencjach podczas których szkoleniowcy widzą każdy ruch i każde ćwiczenie wykonywane przez młodego sportowca.

Wszystkich młodych sportowców zachęcamy do aktywnych treningów i słuchanie rad swoich trenerów. Czekamy oczywiście na uspokojenie się całej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i powrót do sportowej “normalności”.

/MDvR/