Strona główna Temat dnia Ciekawe filmy dokumentalne

Ciekawe filmy dokumentalne

0

Jesteś fanem kina opartego na faktach? Wciągają Cię historie, które wydarzyły się naprawdę? Mamy coś dla Ciebie. Właśnie przygotowaliśmy listę filmów dokumentalnych, które powinien obejrzeć każdy. Od lat dokument to jeden z trzech najbardziej popularnych i sprawdzonych rodzajów filmów. Głównym założeniem takich produkcji jest przedstawienia fragmentów wydarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości w taki sposób, by unikać w nich fikcji. Co ciekawe pierwsze filmy, które nazwano dokumentami zostały wykonane na zlecenie wynalazców: Thomasa Edisona i braci Lumiere.

Filmów dokumentalnych jest całe mnóstwo – niektóre opowiadają o niesamowitych osobistościach, inne z kolei przybliżają nam sylwetki sportowców. Kolejne opowiadają o muzykach, a czasami nawet o mordercach. Łączy je jedno – bardzo mocno uderzają w człowieka swoim realizmem. Szybko orientujemy się, że takie wydarzenia faktycznie miały miejsce, przez co filmy dokumentalne trafiają do nas znacznie bardziej niż jakiekolwiek inne, w których można szukać fikcji. Wszystkie filmy, które tutaj przedstawimy to filmy online czyli takie, które bez problemu można obejrzeć na platformach streamingowych, jeśli tylko mamy na nich konto. Pamiętajcie, ze najważniejsza jest legalna rozrywka.

Ciekawe filmy dokumentalne
Nasz przegląd zaczynamy od propozycji dla fanów piłki nożnej i talentu legendarnego argentyńskiego piłkarza Diego Armando Maradony. Historię sportowca przez wielu uznawanego za najlepszego zawodnika wszech czasów poznajemy w filme “Diego” w reżyserii Asifa Kapadii. Produkcja trafiła do kin 19 maja 2019 roku. Akcja filmu rozpoczyna się w 1984 roku w momencie, gdy młody niezwykle utalentowany piłkarz zostaje zawodnikiem włoskiego klubu Napoli do którego przeniósł się z hiszpańskiej Barcelony. Nowa drużyna Diego Maradony w przeciwieństwie do poprzedniego zespołu musi walczyć o utrzymanie w najwyższej serii rozgrywkowej w kraju. Nie trwa to jednak długo. Dzięki ponadprzeciętnym umiejętnością i charyzmie piłkarza, Napoli szybko staje się jedną z najlepszych drużyn nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. I choć “Boski Diego” rzeczywiście na boisku nie ma sobie równych, to film pokazuje jak ciężko było mu unieść ciężar popularności w codziennym życiu. Szybko okazuję się, że ukochane miasto staje się jego przekleństwem.

Nasza kolejna propozycja to dokument, który w 2008 roku otrzymał Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Chodzi o produkcję “Człowiek na linie” w reżyserii Jamesa Marsha, która swoją kinową premierę miała 22 stycznia 2008 roku. Dokument powstał dzięki amerykańsko-brytyjskiej współpracy, a zdjęcia były realizowane między innymi w Nowym Jorku, Paryżu i Sydney. Inspiracją do nakręcenia filmu była książka “To Reach The Clouds”. Produkcja opowiada o artystycznym przestępstwie stulecia. Dokonał go francuski linoskoczek Philippe Petit. Francuz marzył o przejściu po linie zawieszonej pomiędzy największymi w tamtym czasie na świecie bliźniaczymi wieżami o nazwie World Trade Center. Wprawiając w osłupienie cały Nowy Jork dokonał tego 7 sierpnia 1974 roku. Film zabiera nas za kulisy. Dzięki wypowiedziom uczestników tamtego wydarzenia poznajemy szczegóły spełnienia szaleńczego marzenia, które na zawsze zapisało się na kartach historii.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNie żyje kolejne 7 osób
Następny artykułKolejne zmiany w świdnickiej komunikacji miejskiej