Strona główna 0_Slider Chcą produkować ochronne kombinezony dla medyków. „Udało się przygotować prototypy, trwają testy”

Chcą produkować ochronne kombinezony dla medyków. „Udało się przygotować prototypy, trwają testy”

4

Potrzeba matką wynalazków. Wobec ogromnego zapotrzebowania na środki ochrony osobistej, spowodowanego epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, w całym regionie pojawiają się kolejne inicjatywy mające na celu wsparcie pracowników służby zdrowia oraz służb sanitarnych. Po licznych akcjach szycia maseczek i drukowania przyłbic ochronnych, teraz do działania przystąpiła firma ze Świebodzic, która przymierza się do produkowania ochronnych fartuchów i kombinezonów.

Chcąc zapewnić lekarzom i pielęgniarkom łatwiejszy dostęp do środków ochrony, świebodzicka spółka CAST przystąpiła do prac nad kombinezonami i fartuchami do zastosowania w placówkach medycznych. – Od 21 lat jesteśmy producentem folii. Skoro mamy taką możliwość, znamy się na produkcji folii i dysponujemy odpowiednim parkiem maszynowym, to postanowiliśmy na bazie naszych doświadczeń wyprodukować folię, która by się nadawała do takich kombinezonów – mówi Krzysztof Bujak, wiceprezes zarządu CAST S.A.

Było to niełatwe zadanie, bowiem ochronny ubiór musi spełniać szereg kryteriów: musi chronić przed czynnikami biologicznymi, być wytrzymały, łatwy w obsłudze, posiadać własności antystatyczne, a jednocześnie zapewniać pewną przewiewność. – Próbujemy zrobić coś samemu. Poświęciliśmy trochę czasu, energii i granulatu, jedną z linii przestawiliśmy na taki tryb i udało nam się wyprodukować odpowiedni produkt. Na razie trwają testy i próbujemy rozpocząć produkcję na szerszą skalę. Kilkadziesiąt prototypów rozesłaliśmy do kilku placówek medycznych, gdzie lekarze i pielęgniarki mogą je przetestować, a także zgłosić swoje uwagi – dodaje Bujak.

Pomysł firmy spotkał się dotychczas z pozytywnym odzewem. Fartuchy i kombinezony mają sprawdzać się bardzo dobrze, a zgłoszone uwagi dotyczą kwestii technicznych, które ułatwiłyby korzystanie z ochronnych ubiorów. Świebodzicka spółka pracuje teraz nad wdrożeniem masowej produkcji.

/mn/

fot. CAST S.A.

Poprzedni artykułKosmetyczne rytuały pielęgnacyjne – co robić częściej, a co rzadziej?
Następny artykułOgraniczenia przedłużone, świdnickie ulice pełne ludzi