Strona główna Wydarzenia Bezpiecznie na emeryturze. Kiedy i jak oszczędzać?

Bezpiecznie na emeryturze. Kiedy i jak oszczędzać?

0
Dla wielu z nas wizja emerytury jest dość dołująca. Mamy świadomość, że w większości przypadków będzie oznaczać dla nas konieczność obniżenia standardu życia. Świadczenia nie są szczególnie wysokie, w związku z czym większość emerytów nie jest w stanie żyć tak, jakby tego chciała. Wszyscy wiemy, że ilość pieniędzy, którymi będziemy dysponować, znacząco się zmniejszy. Ale możemy temu zapobiec. Kluczem do sukcesu jest solidne, regularne, uczciwe oszczędzanie. Jak zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na emeryturze?

Ograniczamy wydatki
Oszczędzanie większości z nas kojarzy się z wyrzeczeniami. Wydaje nam się, że żeby odłożyć określoną kwotę, musimy zrezygnować ze wszystkiego, co nas cieszy – zakupów, wycieczek, remontu i prezentów. Nic bardziej mylnego. Możemy bez większego problemu pogodzić oszczędzanie i sprawianie sobie małych, zakupowych przyjemności.

Okazuje się, że najwięcej wydajemy nie na ubrania czy buty, a na codzienne, niewiele znaczące drobiazgi. Jeśli każdego dnia przed pracą zachodzisz do ulubionej kawiarni po kawę, to może się okazać, że wydajesz na nią nawet kilkaset złotych miesięcznie! Podobnie wygląda sytuacja z jedzeniem, obiadami w pracy i w domu. To tutaj możemy najwięcej zaoszczędzić. Żeby tak się stało, musimy przede wszystkim zacząć rozsądnie planować wydatki. Zamiast codziennie zamawiać dania z dowozem, zróbmy większe zakupy i samodzielnie przygotowujmy nasze posiłki. Zamiast kupować kawę w kawiarni, wypijmy ją w domu lub zabierzmy ze sobą w termicznym kubku. A pieniądze, które zostałyby wydane na te przyjemności, odkładajmy na oddzielne konto. Tak, rok po roku, będziemy układać finansową poduszkę na przyszłość.

Lokujemy środki
Sposobem na zbieranie pieniędzy na emeryturę jest lokata bankowa. To rozwiązanie pozwala bezpiecznie składać pieniądze i, w dodatku, zarabiać. Wybierając lokatę dla siebie, zwróćmy uwagę na jej parametry. Przede wszystkim powinno nas zainteresować oprocentowanie. Tu, w przeciwieństwie do kredytu, im wyższe będzie, tym lepiej. Oprocentowanie to liczba, o którą zostaną pomnożone nasze pieniądze. Santander Consumer Bank – bank od kredytów oferuje bardzo atrakcyjne lokaty z korzystnym oprocentowaniem. Co ważne, produkty są dostępne również online, więc możemy założyć lokatę bez wychodzenia z domu. Wybieramy też odpowiadający nam okres lokacyjny – od miesiąca do nawet 36 miesięcy.

Działamy z głową
Żeby emerytura była nie tylko spokojna, ale też bezpieczna pod względem finansowym, powinniśmy jak najszybciej zacząć myśleć o tym, jak na nią zaoszczędzić. Nie liczmy na to, że przysługujące nam świadczenie będzie wystarczające. Żeby nie obniżać poziomu życia i móc pozwalać sobie na przyjemności również w późniejszym wieku, zacznijmy już dziś odkładać środki na przyszłość. Dzięki temu zagwarantujemy sobie komfortowe, przyjemne i bezpieczne życie na emeryturze.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPo dramacie w Głuszycy będzie kontrola działalności świdnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt
Następny artykułMniejszy ruch, więcej piratów drogowych