Strona główna 0_Slider 230 tysięcy na schronisko dla bezdomnych zwierząt. Potrzeby są jednak znacznie większe

230 tysięcy na schronisko dla bezdomnych zwierząt. Potrzeby są jednak znacznie większe

0

Miejscy radni przyjęli w piątek program opieki nad zwierzętami bezdomnymi na rok 2020. Tym samym do operatora świdnickiego schroniska dla zwierząt – Fundacji „Mam Pomysł” – trafi dotacja na dalsze prowadzenie placówki oraz wykonywanie zadań zleconych przez miasto.

Jak mówił Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w świdnickim magistracie, ustawa o ochronie zwierząt nakłada na radę gminy obowiązek przyjmowania  programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. – Taki program wymaga opinii zarówno lekarza weterynarii, jak i organizacji społecznych, które ze zwierzakami mają wiele wspólnego. Takie opinie do programu, który chcemy w 2020 roku realizować uzyskaliśmy pozytywne. Od kilku lat powierzyliśmy w zasadzie całość prowadzenia zadań związanych z ochroną zwierząt – głównie psów i kotów – Fundacji „Mam Pomysł” – wyjaśniał Gleba podczas piątkowego posiedzenia Rady Miejskiej w Świdnicy.

230 tys. złotych przeznaczamy na funkcjonowanie schroniska od kilku lat, a wszyscy wiemy, jak wzrastają koszty utrzymania. Ta fundacja, ci młodzi ludzie, doskonale sobie z tym radzą. Zapytałam panią prezes, ile rocznie potrzebują na utrzymywanie schroniska, ile muszą jeszcze pozyskać, gdy od miasta otrzymują 230 tysięcy. Odpowiedziała mi, że minimum drugie tyle, żeby utrzymać standard opieki, nie oszczędzać na ogrzewaniu, na środkach do dezynfekcji i ogólnej czystości. To są tak kreatywni ludzie, że potrafią pozyskać te pieniądze. Pozyskują je z umów z innymi gminami, pozyskują je z 1% – mówiła radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska, przypominając także o inicjatywie uruchomienia przez Fundację „Mam Pomysł” sklepu charytatywnego na osiedlu Zawiszów.

Środki przekazywane z budżetu miasta na realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnym, trafiają na prowadzenia i utrzymania schroniska dla bezdomnych zwierząt, odławianie bezdomnych zwierząt i zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych (w tym obezwładnianie zwierząt agresywnych przy użyciu aplikatora pneumatycznego, wykonywanie badań lekarskich, leczenie, szczepienie, i przekazywanie do adopcji), sterylizację wolno żyjących kotek, dokarmianie wolno żyjących kotów poprzez zakup i przekazywanie karmy osobom społecznie opiekującymi się tymi zwierzętami, zakup budek noclegowych dla wolno żyjących kotów, elektroniczne znakowanie zwierząt, sterylizację suk przekazywanych do adopcji, zakup tabletek antykoncepcyjnych dla wolnożyjących kotek.

W dyspozycji świdnickiego magistratu jest projekt dalszej rozbudowy schroniska, natomiast w ramach II etapu remontu ulicy Pogodnej przewidziana została budowa utwardzonej drogi dojazdowej do schroniska.

O tym, jak można wspomóc działalność schroniska i Fundacji „Mam Pomysł”, można się dowiedzieć na stronie internetowej placówki.

/mn/

Poprzedni artykułZachęcają, by zaopatrzyć się w zbiorniki lub beczki. Wszystko przez suszę
Następny artykułTrwają prace konserwatorskie na terenie muzeum Gross-Rossen