Strona główna 0_Slider #ZOSTAŃWDOMU po świdnicku. W Europie drakońskie kary za opuszczanie mieszkań

#ZOSTAŃWDOMU po świdnicku. W Europie drakońskie kary za opuszczanie mieszkań

2

Izolacja jest jednym z najważniejszych sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się SARS CoV-19. Jak dramatycznie kończy się lekkomyślność i lekceważenie nakazu pozostania w domu, przekonują się Włosi. Wielu Polaków zagrożenie epidemiczne traktuje jak wiosenne wakacje. Do piątkowego poranka zakażonych na świecie było 246 tysięcy osób.

Rynek w Świdnicy, 19 marca 2020

Już 17 marca Francja wprowadziła zakaz opuszczania domów poza kilkoma wyjątkami jak zakupy, wyjście do apteki czy na spacer z psem. Poruszać się można wyłącznie pojedynczo. Za złamanie zakazu Francuzi płacą grzywnę od 35 do 135 euro. W Rumunii za narażenie innych na zachorowanie na COVID-19 grozi kara do 15 lat więzienia. W Czechach na ulice można wychodzić tylko z uzasadnionego powodu w masce.

Rząd polski nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych restrykcji. Ograniczenia i kary dotyczą tylko osób pozostających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Pozostałe osoby proszone są o pozostanie w domu, rezygnację ze spotkań towarzyskich, zgromadzeń, spacerów w licznie odwiedzanych miejscach. Polacy szybko nauczyli się stać w kolejkach do sklepów, piekarni czy aptek w odstępach, ale kilka metrów dalej potrafią gromadzić się całe grupy znajomych.

Przed apteką w Świdnicy, 19 marca 2020

W Świdnicy w ciepły i słoneczny czwartek mnóstwo ludzi pojawiło się w parkach, nad zalewem. Grupy znajomych przesiadywały na ławkach w Rynku. 18 marca został wprowadzony zakaz wstępu na place zabaw.

Zakaz – jak sie okazuje – nie podoba się niektórym mieszkańcom. dzisiaj tablice ustawione przy placu zabaw na osiedlu Zawiszów zostały przez kogoś wyrwane i rzucone w przejściu między domami.

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika

SARS CoV-19 wywołuje chorobę COVID-19, na którą nie ma lekarstwa ani szczepionki. Wirus przenosi się drogą kropelkową, osiada również na powierzchniach. Do dzisiaj na świecie zmarło ponad 10 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. W Polsce 6. Nie umierają tylko seniorzy. Dzisiaj zmarła 27-letnia kobieta.

/asz/
Zdjęcia wykonane 19 i 23 marca 2020 roku.
Fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPracownicy sklepu skarżą się na niewystarczającą ochronę przed koronawirusem. Interweniowała policja, sieć zabiera głos
Następny artykułCiężarówka potrąciła kobietę