Strona główna 0_Slider Zniszczona toaleta, sypialnia dla bezdomnych. Dworzec autobusowy z problemami

Zniszczona toaleta, sypialnia dla bezdomnych. Dworzec autobusowy z problemami

39

Od prawie trzech tygodni nie mamy jak korzystać z toalety na dworcu autobusowym w Świdnicy. Nasze prośby kompletnie nic nie dały – skarżą się kierowcy autobusów, zatrzymujących się w centrum przesiadkowym przy ul. Kolejowej. To nie jedyny problem w tym miejscu.

Do niedawna większość skarg dotyczyła dworca kolejowego, który również wchodzi w skład Centrum Przesiadkowego. Utrzymanie porządku w tym budynku utrudniał brak regulaminu, co nie pozwalało strażnikom miejskim m.in. usuwać z holu osób niebędących pasażerami. Tutaj także stałym problemem są dewastacje toalet, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, w których bezdomni urządzali libacje.

Nie lepiej jest na dworcu autobusowym. Widokiem powszechnym są bezdomni śpiący na ławkach, a toalety niszczone są systematycznie. Wandali nie odstrasza bezpośrednie sąsiedztwo wydziału transportu Urzędu Miejskiego.  I właśnie tutaj skargę na nieczynną męską toaletę próbował złożyć jeden z kierowców. – Byłem odsyłany od urzędnika do urzędnika i wreszcie nic nie udało się uzyskać, a dla nas to prawdziwy problem. Od trzech tygodni nie zamykają się drzwi do toalety męskiej, nieczynny jest pisuar. Mamy bardzo mało czasu między kursami, nie zdążymy pobiec na dworzec kolejowy. Kierowcy korzystają więc z damskiego wc, a to powoduje niepotrzebne konflikty – opisuje.

Jak się okazuje, problem znany jest również straży miejskiej, która o konieczności przeprowadzenia napraw powiadamiała Miejski Zarząd Nieruchomości około 2 tygodnie temu. Interwencję skierowaliśmy do Urzędu Miejskiego, czekamy na odpowiedź.

Straż miejska ma prawo usuwać z dworca osoby, które wykorzystują go do innych celów niż oczekiwanie na autobus. Ten obiekt ma od 1 lutego 2019 roku regulamin, na mocy którego strażnicy mogą osoby łamiące zapisy usuwać z budynku. Informacje o osobach śpiących na ławkach, pijących alkohol czy dewastujących wyposażenie można zgłaszać na numer alarmowy  SM 986.

Budowa Centrum Przesiadkowego zakończyła się w 2015 roku i kosztowała 23 287 788,04 zł, w tym 13 862 394,21 zł wyniosła kwota dofinansowania z RPO.

/asz/

Poprzedni artykułPędzili w terenie zabudowanym, przesiądą się na fotel pasażera
Następny artykułPotrącenie na skrzyżowaniu Trybunalskiej i Różanej