Strona główna Wydarzenia Świdnica Wolontariat kryzysowy dla seniorów

Wolontariat kryzysowy dla seniorów

0

Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy włącza się w akcję wolontariatu kryzysowego dla seniorów. Wolontariusze w ramach prowadzonych działań zrobią zakupy spożywcze bądź kupią leki i w razie potrzeby wyprowadzą na spacer psa. Podobne działania prowadzi już od kilku dni świdnicki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jak to działa? W największym skrócie – senior dzwoni, a wolontariusz pomaga. Z tej formy pomocy mogą skorzystać mieszkańcy miasta Świdnicy:

  1. powyżej 60 roku życia, samotnie prowadzący gospodarstwo domowe lub mieszkający z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną, które nie są objęte usługami opiekuńczymi, lub
  2. osoby z niepełnosprawnością, które ukończyły 18 lat i samotnie prowadzą gospodarstwa domowe, które nie są objęte usługami opiekuńczymi.

Wolontariat kryzysowy polega na dostarczeniu podstawowych produktów i leków przez wolontariuszy na rzecz seniorów i osób potrzebujących zgodnie z regulaminem akcji. Osoba potrzebująca pomocy dzwoni na nr tel. 607 800 881 lub 602 783 720 i zgłasza potrzebę zakupu żywności, środków higienicznych, leków (realizacja recept). Wówczas w miarę możliwości przyjdzie do niego wolontariusz podając nadany przez koordynatora kod kontaktowy (cyfra lub słowo).

Wolontariusz weźmie od seniora listę potrzebnych produktów oraz pieniądze i zrobi zakupy w sklepie, aptece która znajduje się w najbliższym otoczeniu. Potem je dostarczy i rozliczy się z wydanych środków. Zakupy zostaną przekazane seniorom z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Apelujemy o przekazywanie pieniędzy w woreczku. Pamiętajmy, aby zabrać paragon, a następnie zrobić jego zdjęcie.

Senior będzie mógł skorzystać z takiej usługi jeden raz w tygodniu.

Bezpieczeństwo jest priorytetem

Akcja prowadzona jest tylko na wyraźną prośbę telefoniczną samego seniora. Jeśli senior nie zatelefonował, a pojawił się u niego ktoś, kto ma rzekomo zrobić zakupy i nie zna kodu, prosimy zachować ostrożność.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wolontariuszy ww. pomoc nie będzie udzielana osobom chorym na koronawirusa lub poddanym kwarantannie/nadzorowi epidemiologicznemu. Pamiętajmy, że profesjonalne pomaganie nie może opierać się na intuicji i dobrych intencjach, a powinno być oparte na działaniu metodycznym, profesjonalnie przygotowanym i bezpiecznym.

Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30. Akcja będzie trwała do 25 marca 2020 r. (z możliwością jej przedłużenia). Regulamin dostępny jest w Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułRehabilitacja dla osób z niepełnosprawnością. Firma MARCONI i świdnicki MOPS podpisują porozumienie [FOTO]
Następny artykułKoronawirus: Co miasto proponuje przedsiębiorcom, zagrożonym bankructwem?