Strona główna Temat dnia Rehabilitacja dla osób z niepełnosprawnością. Firma MARCONI i świdnicki MOPS podpisują porozumienie...

Rehabilitacja dla osób z niepełnosprawnością. Firma MARCONI i świdnicki MOPS podpisują porozumienie [FOTO]

2

Centrum Usług Medycznych MARCONI MEDICA i  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy oficjalnie rozpoczęły dziś współpracę w zakresie rehabilitacji leczniczej świadczonej na rzecz osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Podpisane porozumienie dotyczy m.in. ułatwienia dostępności do refundowanych przez NFZ – świadczeń medycznych fizjoterapii ambulatoryjnej oraz w warunkach domowych, a także realizacji wspólnych inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów.

W nieco mniejszym niż pierwotnie zakładano gronie i innej formie odbyło się dziś oficjalnie rozpoczęcie współpracy między firmą Marconi i świdnickim MOPS’em. Planowaną uroczystość m.in. z warsztatami, ze względu na bezpieczeństwo i decyzje rządu RP w sprawie koronawirusa, ograniczono do samego podpisania umowy porozumienia.

Umowa obejmuje rehabilitację leczniczą świadczoną na rzecz osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W tej tematyce instytucje połączą siły w szeregu wspólnych działań. – Wszystkie działania, które są interdyscyplinarne, czyli realizowane nie tylko przez jedną instytucję, pozwalają na bardziej skoncentrowaną współpracę na rzecz naszej społeczności lokalnej. Budującym elementem tego porozumienia jest także wzajemna wymiana wiedzy i doświadczeń, rozmowa o naszych problemach i trudnościach, ale też dzielenie się pewnymi rozwiązaniami – zauważa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy Violetta Kalin

Wzajemna współpraca ma w głównej mierze ułatwić dostęp podopiecznym MOPS’u – osobom z niepełnosprawnością i starszym – do refundowanych przez NFZ – świadczeń medycznych fizjoterapii ambulatoryjnej oraz fizjoterapii w warunkach domowych, realizowanych przez Marconi Medica.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają utrudniony dostęp do rehabilitacji i do informacji na temat możliwości skorzystania z takich zabiegów w domu. Podejmując współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej uważamy, że dotrzemy do grona osób najbardziej potrzebujących. Są to osoby objęte pomocą opieki społecznej i my też chcemy je wesprzeć w powracaniu do zdrowia – mówi dyrektor Centrum Usług Zdrowotnych Marconi Medica Agnieszka Olejniczak.

Wychodzimy naprzeciw także tym pacjentom, którzy mają możliwość skorzystania z rehabilitacji ambulatoryjnej natomiast w żaden sposób nie są w stanie się do nas dostać. Naszą misją jest m.in. pomaganie osobom niepełnosprawnym i tym, które nie są wstanie przyjechać do nas osobiście by zrealizować zabiegi rehabilitacyjne w terminie do 7 dni. W tym celu zatrudniliśmy grupę rehabilitantów wyposażonych w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, którzy odwiedzają i pomagają pacjentom w domach – wyjaśnia członek Zarządu P.H.U.P. MARCONI Sp. z o.o. – Piotr Nawrot.

To osoby, które mają przyznane usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, czyli mają trudności czy z poruszaniem się czy w funkcjonowaniu samodzielnym z powodu różnych schorzeń. Taka współpraca i wspólne działania od strony medycznej umożliwiają naszym podopiecznym chociaż w części powrót do jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania – dodaje Violetta Kalin.

Niezwykle ważnym jej elementem ma być również edukacja. W ramach współpracy planowane są szkolenia pracowników socjalnych w zakresie właśnie rehabilitacji i opieki nad osobami starszymi, które będzie przeprowadzać wykwalifikowany personel Marconi Medica. Ośrodek podzieli się również swoją wiedzą i doświadczeniem medycznym m.in. z Klubami Seniora, znajdującymi się pod pieczą świdnickiego MOPS’u.

Podpisy pod porozumieniem współpracy złożyli – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy Violetta Kalin, a także jej zastępca Wojciech Burdek, członek Zarządu P.H.U.P. MARCONI Sp. z o.o. – Piotr Nawrot  oraz dyrektor Centrum Usług Zdrowotnych Marconi Medica Agnieszka Olejniczak. Umowa weszła w życie z dniem jej podpisania – 13 marca.

*****

Marconi Medica na rynku medycznym działa od 2001 roku. Ośrodek świadczy pełen wachlarz rehabilitacyjnych usług medycznych. Specjalizuje się w ambulatoryjnej i domowej rehabilitacji osób ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. Pomaga zarówno seniorom jak i dzieciom, a także wspiera odnowę biologiczną ludzi aktywnych. Oferuje też programy rehabilitacyjne składające się z indywidualnie dobranych specjalistycznych i innowacyjnych zabiegów w obszarze kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, balneoterapii, masażu i krioterapii.

Siedziba Marconi Medica mieści się w budynku dostosowanym do potrzeb osób o obniżonej sprawności ruchowej w Świdnicy przy ul. Rzeźniczej 13.

Więcej informacji na temat nieodpłatnej rehabilitacji domowej Marconi Medica można przeczytać TUTAJ

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułRajd Świdnicki Krause: Prezentujemy wszystkie odcinki specjalne [VIDEO]
Następny artykułWolontariat kryzysowy dla seniorów