Strona główna Wydarzenia Wiosenny przegląd samochodu z LPG

Wiosenny przegląd samochodu z LPG

0

Kalendarzowa wiosna właśnie się rozpoczyna. Warunki atmosferyczne pozwalają na stwierdzenie, że w tym roku nie ujrzymy już śniegu ani minusowych temperatur w ciągu dnia. Jest to idealny czas, aby zająć się sprawdzeniem stanu technicznego naszego pojazdu. Zima, choć w tym roku była stosunkowo łagodna, zawsze odciska piętno na samochodach. Wilgoć, niskie temperatury czy działanie soli i piasku, oddziałuje na wiele elementów, z których składa się nasz pojazd. Odpowiednia ocena stanu technicznego, wymiana części eksploatacyjnych czy uzupełnienie płynów powinny być obowiązkowymi czynnościami kierowcy, któremu zależy na spokojnym i bezpiecznym podróżowaniu w zbliżającym się okresie wiosenno-letnim.

Profesjonalny warsztat czy zacisze domowego garażu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W zależności od naszej wiedzy, doświadczenia oraz posiadanego sprzętu, część przeglądu możemy wykonać sami. Jednak jeśli nie dysponujemy narzędziami lub zauważamy jakieś usterki w działaniu instalacji gazowej, koniecznie wybierzmy się do profesjonalnego serwisu LPG. Prawidłowo przeprowadzony przegląd powinien obejmować nie tylko takie podstawowe elementy jak sprawdzenie szczelności instalacji. Powinien również zawierać sprawdzenie i ewentualną wymianę wszystkich filtrów. Kolejną kwestią są świece i cały układ zapłonowy. Zimą szczególnie w samochodach z instalacją gazową te elementy pracują pod większym obciążeniem.

Pozorna oszczędność wynikająca z własnoręcznego sprawdzenia elementów może odbijać się na żywotności instalacji gazowej lub pracy całego samochodu. Zachęcamy więc do umówienia się na wizytę w profesjonalnym zakładzie zajmującym się naprawami i zakładaniem instalacji. Profesjonalny sprzęt pozwoli na wykrycie wszelkich nieprawidłowości powodujących gorsze osiągi samochodu, czy jego poważniejszą awarię.

Słabsze osiągi po zimie w samochodzie z LPG?

Na wielu forach internetowych czy w warsztatach często słyszymy pytania kierowców o mniejszą moc samochodu po zimie. Najczęściej nie jest to spowodowane awarią czy uszkodzeniem któregoś z elementów instalacji. Więc co może być przyczyną? Przy dodawaniu gazu auto nie posiada takiej mocy jak wcześniej? Często powodem tego mogą być zbyt rzadko wymieniane lub niewymienione wcale filtry LPG. Wszyscy producenci filtrów przy swoich produktach podają informację o ich żywotności. Część z nich wymieniana powinna być co 10 tysięcy kilometrów, inne nawet 15 tysięcy kilometrów. Jednak zimowa aura i warunki pogodowe mogą sprawić, że dystans, jaki pokonamy, bez ich wymiany może się skrócić. Jest to pierwszy i podstawowy element, któremu należy się przyjrzeć.

Problem może być również regulacja instalacji LPG. Tej czynności nie wykonamy jednak w domu. W warsztacie sprawdzenie regulacji instalacji składa się z kilku kroków. Pierwszym, od którego zaczyna dobry mechanik, jest podpięcie się do sterownika instalacji, w celu weryfikacji błędów, które mogą pojawić się w trakcie pracy silnika. Sprawdzany jest również reduktor oraz działanie sondy lambda. Podczas takiej regulacji, konieczna jest również jazda próbna, która pozwoli na określenie, jak zachowuje samochód po przeprowadzonych korektach.

Czynności które wykonasz sam

Przede wszystkim nie zapomnij o dokładnym umyciu samochodu po zimie. Drogi najczęściej posypywane są mieszanka soli z piaskiem. Ich długotrwały wpływ na karoserie samochodowa jest dla niej mocno szkodliwy. Kolejnym elementem, o którym należy pomyśleć wcześniej, są opony samochodowe. O ile posiadasz już komplet, który nie jest wyeksploatowany i pozwoli na bezpieczną jazdę, nie masz się o co martwić. Jednak jeśli jesteś przed ich zakupem, pamiętaj, aby z tym nie zwlekać, ponieważ już niedługo zakłady wulkanizacyjne będą bardzo obciążone. Zadbaj również w całym sezonie o odpowiednią ilość paliwa w baku. O ile większość kierowców w zimie zdaje sobie sprawę, że w zimie samochód przełącza się na gaz zdecydowanie później, to wiosną i latem jakby zapominali o poziomie benzyny. Jej niski stan może doprowadzić do uszkodzenia silnika, dlatego nie bagatelizuj również tego.

Podsumowanie

Początki wiosny powinny dla wszystkich kierowców być idealnym momentem na sprawdzenie swojego pojazdu przed dłuższymi wyjazdami w sezonie wiosenno-letnim. Szczególnie ważne jest to wśród samochodów z instalacją LPG. To w nich podstawowe wymiany, regulacje czy sprawdzenie szczelności pozwoli cieszyć się tanią i bezproblemową eksploatacją samochodu przez wiele lat.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Saperów
Następny artykułZdrowe i szczęśliwe pociechy: 8 książek o wychowywaniu dzieci