Strona główna Wydarzenia Świdnica Tylko 5 wiernych na mszy. Dekret biskupa świdnickiego

Tylko 5 wiernych na mszy. Dekret biskupa świdnickiego

2

Do 11 kwietnia liczba uczestniczących w obrzędach liturgicznych – nabożeństwach i pogrzebach – może wynosić pięć osób, nie licząc sprawujących te obrzędy i pracowników zakładu pogrzebowego. Parafie organizują się w nowej rzeczywistości, a biskup świdnicki Ignacy Dec wydaje dekret.

Fot. Dariusz Nowaczyński

 Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Parafian, prosimy, aby na Eucharystię przychodziły tylko i wyłącznie osoby związane z intencją Mszy Świętej. Jednocześnie zachęcamy wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji na naszej stronie internetowej www.krolowapolski.swidnica.pl Transmitowane są wszystkie Msze Święte i nabożeństwa – zaapelowali księża z parafii pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych w Świdnicy.

Biskup świdnicki Ignacy Dec wydał dzisiaj szczegółowy dekret, ustalający szczegółowe zasady uczestnictwa w nabożeństwach. „Mając na względzie aktualne rozporządzenia władz państwowych, w trosce o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam z dniem dzisiejszym aż do odwołania, aby w celebracjach został zachowany limit liczby uczestniczących wiernych, określony przez władze cywilne (z zachowaniem pierwszeństwa dla osób które zamówiły intencję mszalną), nie licząc celebransa, koncelebransów i osób posługujących. Dotyczy to kościołów i kaplic publicznych  – czytamy w dekrecie.

Osoby niepełnoletnie mogą służyć przy celebracjach wyłącznie za wyraźną zgodą rodziców lub prawnych opiekunów. Mszę Świętą pogrzebową odprawia się w kościele dla najbliższej rodziny z zachowaniem przepisów co do liczby uczestników, w terminie wyznaczonym przez kapłana. Na cmentarzu (jeśli kaplica cmentarna jest zamknięta) można sprawować obrzędy pogrzebowe przy grobie, posługując się 3 formą pogrzebu. Kapłani poddający się izolacji lub kwarantannie, otrzymują prawo sprawowania Eucharystii poza miejscem świętym, w innym godnym miejscu – to kolejne wytyczne. Dekret biskupa obejmuje także zasady dotyczące utrzymania higieny naczyń mszalnych oraz szczególnej czystości zakrystii i samych kościołów. Pełna treść dekretu na stronie diecezji.

/red./

Poprzedni artykułPrezydent Świdnicy odpowiada na apel o finansową pomoc dla szpitala. Radnych oskarża o demagogię i populizm
Następny artykułKoronawirus w Polsce. Policja przez megafon apeluje do mieszkańców [FOTO/VIDEO]