Strona główna Polityka Prezydent Świdnicy odpowiada na apel o finansową pomoc dla szpitala. Radnych oskarża...

Prezydent Świdnicy odpowiada na apel o finansową pomoc dla szpitala. Radnych oskarża o demagogię i populizm

41

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska odniosła się do apelu o przeznaczenie 250 tys. złotych na zakup sprzętu ochronnego dla personelu i chorych szpitala „Latawiec”, który skierowali do niej miejscy i powiatowi radni Prawa i Sprawiedliwości. – Zdumiewa mnie poziom Państwa demagogii w czasie trwania pandemii koronawirusa – pisze prezydent Świdnicy, proponując samorządowcom, by przekazali na ten cel swoje diety.

W obliczu panującej w Polsce pandemii koronawirusa COVID-19, my mieszkańcy Świdnicy chcemy zachować się odpowiedzialnie i solidarnie. Dlatego zwracamy się z apelem do Prezydent Miasta Pani Beaty Moskal-Słaniewskiej o podjęcie decyzji, która jest naszym moralnym obowiązkiem. Prosimy o przeznaczenie 250 tys. zł. na zakup maseczek, plastikowych przyłbic dla personelu i chorych szpitala „Latawiec” w Świdnicy. Ten dar, ten gest to nasz egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. SPZOZ w Świdnicy corocznie oddaje do budżetu miasta Świdnicy 420 tys. zł. podatku od nieruchomości, dlatego wsparcie w kwocie 250 tys. nie wydaje się duże. Kwotę o którą wnioskujemy możemy uzyskać z rezerwy budżetowej lub z oszczędności jakie można osiągnąć rezygnując z imprez miejskich z których mieszkańcy w tej trudnej sytuacji bez żalu zrezygnują tj. Dni Świdnicy, Festiwal Bachowski, Festiwal Teatru Otwartego czy Kongres Turystyki – stwierdzono w apelu skierowanym 21 marca do prezydent Świdnicy, pod którym podpisali się radni z miejskiego i powiatowego klubu PiS.

Zdumiewa mnie poziom Państwa demagogii w czasie trwania pandemii koronawirusa COVID-19 w kraju. Tym bardziej, że doskonale zdają sobie Państwo sprawę z faktu, iż szpital „Latawiec” podlega Starostwu Powiatowemu w Świdnicy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jednostka finansowana jest z budżetu państwa i to tam powinni Państwo kierować swoje prośby oraz apele. To rząd Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzialny jest za służbę zdrowia w Polsce, za zapewnienie personelowi medycznemu odpowiednich warunków oraz niezbędnych do pracy materiałów. Jesteście w końcu Państwo reprezentantami tej partii w naszym regionie. Zdumiewa mnie Państwa apel w kontekście ostatnich wystąpień medialnych Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który to niejednokrotnie podkreślał publicznie doskonałe przygotowanie polskiej służby zdrowia do działań w czasie pandemii – pisze w odpowiedzi Beata Moskal-Słaniewska.

Przywołuje przy tym przykłady działań podejmowanych przez radnych z innych miast i powiatów w regionie. – Proszę wziąć przykład z Jeleniej Góry, gdzie tamtejsi rajcy przekazali swoje diety na walkę z koronawirusem bądź innych miast, w których to radni zdecydowali się na udział w wolontariacie. To będzie prawdziwe wsparcie dla tych instytucji, które w obecnej sytuacji są obłożone dodatkowymi obowiązkami – wskazuje prezydent. Zaznacza jednocześnie, że Świdnica wspiera walkę z koronawirusem w obszarach, które należą do kompetencji samorządu. – Nasze jednostki organizują wolontariat dla seniorów, zapewniamy wsparcie psychologiczne mieszkańcom czy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Jako urząd i prywatnie — jako pracownicy — angażujemy się w akcje pomocowe, wspierając rzeczowo i finansowo m.in. szpital „Latawiec” na miarę naszych możliwości. Mój apel do Państwa — nie uprawiajcie populizmu politycznego w czasie kryzysu, który dotknął nas wszystkich – podsumowała Moskal-Słaniewska.

/mn/

Poprzedni artykułŚwidniczanie tłumnie odpowiedzieli na apel o oddawanie krwi. „Zachowujemy wszystkie środki bezpieczeństwa” [FOTO]
Następny artykułTylko 5 wiernych na mszy. Dekret biskupa świdnickiego