Strona główna Wydarzenia Te angielskie zwroty powinien znać każdy z nas

Te angielskie zwroty powinien znać każdy z nas

0

Nawet jeśli nie znamy języka angielskiego, to warto pokusić się o poznanie kilku zwrotów, które będą przydatne podczas kontaktu z osobami mówiącymi po angielsku. Może mieć on miejsce podczas wyjazdu służbowego, wakacji, a nawet przypadkowego napotkania cudzoziemca, który w centrum miasta zapyta nas o drogę. Poniżej kilka zwrotów, które mogą być dla nas bardzo pomocne i przydadzą się w codziennym życiu.

Lekcje angielskiego online pomogą poznać słownictwo
Wiele osób słyszało na pewno od rodziców lub bliskich: „Ucz się angielskiego!”, ale nic z tym nie zrobiło. Rozwój gospodarczy doprowadził do sytuacji, w której praktycznie w każdym kraju unijnym porozmawiamy po angielsku, ale nadal zdarzają się osoby, które są wykluczone językowo, a co za tym idzie, bywają również wykluczone zawodowo, a nawet społecznie. W takiej sytuacji pomocny może być kurs językowy online, taki jak te, które organizuje na przykład platforma Tutlo. Taki kurs języka angielskiego pozwoli nam przy niewielkich nakładach finansowych oraz poświęceniu dwudziestu minut dziennie poznać słownictwo, które pomoże nam poczuć się swobodnie podczas wielu sytuacji. Zwłaszcza takich, które wcześniej nas stresowały.

Kurs języka angielskiego w internecie pozwala nam przełamywać blokadę językową, która występuje podczas mówienia w języku obcym. Zajęcia prowadzone są przez polskich lektorów lub native speakerów, a każda lekcja trwa tylko dwadzieścia minut. Dlaczego akurat tyle? To wystarczająco, by odegrać na przykład sceny w restauracji, na poczcie, czy też na pogotowiu. Poświecenie kilku lekcji na tego rodzaju konwersacje może być dla nas pierwszym krokiem ku dalszej nauce.

Zwroty, które warto znać i je pamiętać
Nie mamy tu możliwości publikacji wszystkich przydatnych zwrotów, ale warto przytoczyć te najpotrzebniejsze, które pomogą nam na co dzień, a nawet zależne może być od nich nasze zdrowie lub życie.

Na pewno wato umieć się przedstawić, podać swój adres zamieszkania oraz swój numer telefonu lub numer do osoby kontaktowej. Przykładowo:

 • „My name is Paulina, I’m from Poland. I live on Marszałkowska street. My phone number is 123-456-708, in case of emergency, please call my mother. Her phone number is 123-654-708”.

Jeśli nie znamy języka angielskiego, dobrze jest powiedzieć to rozmówcy:

 • „I don’t speak English”, czyli: „Nie mówię po angielsku”.
 • „I’m sorry, I don’t understand” – „Przepraszam, ale nie rozumiem”.

Jeśli znamy język angielski bardzo powierzchownie, rozumiemy pojedyncze wyrazy, ale osoba, która coś do nas powiedziała, zrobiła to za szybko lub niewyraźnie, możemy poprosić ją o powtórzenie. Zrobimy to za pomocą zdania:

 • „Could you repeat that please?”, czyli: „Proszę, czy możesz powtórzyć?”.

Jeśli szukamy drogi do jakieś miejsca, to możemy poprosić o pomoc napotkaną osobę. Warto zacząć od:

 • „Excuse me, can I ask you something?”, czyli: „Przepraszam, czy mogę cię o coś zapytać?”.

Następnie warto zadać pytanie, gdzie znajduje się miejsce, którego szukamy lub jak do niego dojść. Niech będzie to szpital:

 • „Could you tell me how to get to the hospital?” – „Czy możesz mi powiedzieć, jak dojść do szpitala?”.

Warto też znać w tym przypadku kierunki, na przykład:

 • „Turn left”, czyli: „Skręcić w lewo”.
 • „Turn right”, co znaczy: „skręcić w prawo”.

Możemy też poprosić o pokazanie miejsca na mapie:

 • „Could you show it on the map, please?”.

Pamiętajmy, że zawsze warto podziękować za pomoc. Zrobimy to za pomocą zwrotu:

 • „Thank you kindly”.

Jeśli chcemy zamówić kawę lub jakieś danie, to też dobrze pamiętać, że na końcu zdania warto dodać grzecznościowe: „please”. Na przykład:

 • „One white coffee, please”, czyli: „Poproszę kawę z mlekiem”.

Oczywiście powyższe zwroty to kropla w morzu, ale pozwalają w prosty sposób odnieść się do rzeczy i sytuacji, które mogą być dla nas stresujące. Powodzenia w nauce.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRajd Świdnicki-Krause przełożony!
Następny artykuł11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Zmarł kolejny pacjent