Strona główna 0_Slider Pobiegli ku czci żołnierzy wyklętych

Pobiegli ku czci żołnierzy wyklętych [FOTO/VIDEO]

1

Już po raz szósty świdniczanie pobiegli „Tropem Wilczym” w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanym w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nad zalewem Witoszówka punktualnie o 12:00 pojawiło się około 400 biegaczy!  

Tradycyjnie celem biegu nie była rywalizacja o jak najlepsze miejsce na mecie, a przekazanie treści związanych z historią żołnierzy wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 1963 metrów, co związane jest z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, który został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. „Lalek” był ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce.

Dodatkowo jak co roku na uczestników czekały pamiątkowe białe i czarne koszulki z podobiznami żołnierzy wyklętych. Ponad to każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy medal. Po biegu startujący mogli posilić się ciepłym posiłkiem i posłuchać patriotycznych utworów śpiewanych przez dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Bieg współorganizowała Fundacja Wolność i Demokracja oraz środowiska kombatanckie na czele z Tadeuszem Grabowskim, który koordynował całe wydarzenie. Imprezę wsparł także Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminny Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, a także firma UNITRON i AKS Precision Ball. 

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułMuzycznie przypomnieli o żołnierzach wyklętych. Zdjęcia do teledysku kręcono w Świdnicy i Witoszowie [VIDEO]
Następny artykułMłodzi świebodziczanie chcą uruchomić społeczną lodówkę. Zorganizowali zbiórkę