Strona główna Wydarzenia Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zostaje zakończona

Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zostaje zakończona

0

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie dotyczące przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Na mocy nowych przepisów tegoroczna kwalifikacja zostaje zakończona w piątek, 13 marca. Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie przewiduje, że dziś (13 marca) zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia nie mają już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego do chwili obecnej powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40% osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w roku 2021.

/DUW, opr. mn/

Poprzedni artykułWspomogą świdnickich seniorów. MOPS uruchamia punkt informacyjny, zachęca wolontariuszy do pomagania przy zakupach
Następny artykułZamkną świdnicki PSZOK w związku z zagrożeniem epidemiologicznym