Strona główna 0_Slider Krew coraz pilniej potrzebna. RCKiK w Wałbrzychu oferuje zwrot kosztów za dojazd

Krew coraz pilniej potrzebna. RCKiK w Wałbrzychu oferuje zwrot kosztów za dojazd

0

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju apelują o oddawanie krwi w związku z wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych.

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz – tłumaczą przedstawiciele RCKiK w Wałbrzychu.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. – Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie około 7% Polaków – dodają.

Krew można oddać w RCKiK w Wałbrzychu, przy ul. Chrobrego 31, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.30. Harmonogram ekip wyjazdowych można na bieżąco sprawdzać na stronie RCKiK Wałbrzych lub dzwoniąc pod nr 74 664 63 16 lub 74 664 63 19.

Od 18 marca zwracamy koszty dojazdu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz na ekipy wyjazdowe także za paliwo. Aby otrzymać taki zwrot należy wypełnić wniosek, który wydaje rejestracja. Prosimy wziąć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu oraz nr kota bankowego. Zwrot kosztów za paliwo wprowadzony jest na czas sytuacji epidemiologicznej, do odwołania – wyjaśniają przedstawiciele wałbrzyskiego centrum.

/RCKiK Wałbrzych, opr. mn/