W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń, podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła może przebywać maksymalnie 50 osób – informują duchowni ze świdnickiej parafii katedralnej.
Już wcześniej biskup świdnicki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszach do 29 marca 2020 roku osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie biskup zachęcił osoby korzystające z dyspensy do osobistej i rodzinnej modlitwy, a także duchowej łączności z kościelną wspólnotą poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. – Proszę całą wspólnotę diecezjalną o sumienne przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych – informuje w komunikacie bp Ignacy Dec. Możliwe kanały śledzenia nabożeństw wyliczyła świdnicka parafia pw. Andrzeja Boboli.
Biskup świdnicki ogłosił także szereg zasad, które obowiązywać będą do 29 marca:
- kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
- przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
- znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
- cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
- należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
- na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
- rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
Z kolei w szczegółowych wskazaniach dla duchownych zapisano:
- Kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii św., kierując się zasadami higieny, proszeni są przed rozpoczęciem liturgii o dokładne umycie rąk.
- Zaleca się by wobec możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę poinstruować wiernych o sposobie jej przyjęcia (postawa stojąca; ułożenie rąk: lewa dłoń podtrzymywana przez prawą, płasko wyciągnięte na wysokość klatki piersiowej; wierny prawą ręką wkłada Komunikant do ust w obecności kapłana; po przyjęciu Komunii w tej formie należy zadbać o to by na dłoni przyjmującego nie pozostały okruchy konsekrowanej Hostii, jeśli tak należy je spożyć). W przypadku większej ilości szafarzy należy wyznaczyć jednego lub kilku do udzielania Komunii Świętej tylko na rękę.
- Zaleca się by w ramach modlitwy powszechnej włączyć wezwanie o ustanie epidemii np.: Wszechmogący Boże, który kierujesz losami świata, pokornie prosimy za przyczyną Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” o łaskę oddalenia od nas epidemii koronawirusa, a wszystkim chorym i im posługującym udziel daru powrotu do zdrowia i potrzebnych sił.
- Zaleca się by wielkopostne nabożeństwa były ofiarowane w intencji o ustanie epidemii koronawirusa.
Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.
Przypominam również o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.
Zachęcam również, aby księża biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do moich poprzednich komunikatów i Zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca br.
Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.
/opr. mn/