Strona główna 0_Slider Koronawirus wpłynie na konsultacje w sprawie pomnika na skwerze Kaczyńskiego?

Koronawirus wpłynie na konsultacje w sprawie pomnika na skwerze Kaczyńskiego?

1

O odłożenie w czasie lub przesunięcie terminu zakończenia konsultacji w sprawie przyszłego zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej wnioskują dwie grupy inicjatywne, które wcześniej wystąpiły do miasta ze swoimi propozycjami ustawienia tam pomników pamięci. – W obliczu pandemii koronawirusa przeprowadzenie rzetelnych konsultacji w sprawie budowy pomnika na skwerze Lecha Kaczyńskiego jest niemożliwe – wskazuje Krzysztof Lewandowski.

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przyszłego zagospodarowania skweru Lecha Kaczyńskiego. Do 2 kwietnia mieszkańcy mogą wypowiedzieć się, który z trzech zaproponowanych pomników powinien ich zdaniem stanąć u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się: pomnik Polskiego Państwa Podziemnego (propozycja złożona przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne), pomnik Księcia Bolka Świdnickiego (propozycja złożona przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej), pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (propozycja złożona przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 w Świdnicy). Mieszkańcy mogą też opowiedzieć się przeciwko wszystkim zaproponowanym pomnikom i przedstawić własną propozycję zagospodarowania skweru.

W konsultacjach można wziąć udział poprzez: wypełnienie elektronicznego formularza ankiety dostępnego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, pobranie druku i wypełnienie ręczne formularza ankiety dostępnego w wyznaczonych punktach na terenie miasta, wycięcie z miejskiego biuletynu informacyjnego formularza ankiety, wypełnienie go i złożenie w jednym z wyznaczonych punktów – Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim (ul. Armii Krajowej 49), Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (ul. Długa 33), Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18), Świdnickim Ośrodku Kultury (Rynek 43), Muzeum Dawnego Kupiectwa (Rynek 37), Dziennym Domu “Senior – Wigor” (ul. Saperów 27), Informacji Turystycznej (ul. Wewnętrzna 2). – Każdy pełnoletni mieszkaniec Świdnicy, biorący udział w konsultacjach, może wypełnić jeden formularz w najbardziej dogodnej dla siebie formie i dostarczyć go elektronicznie bądź tradycyjnymi drogami przekazu do wskazanych punktów. Do zweryfikowania mieszkańców Świdnicy, którzy wezmą udział w konsultacjach służyć będą dane podane w formularzu. Bez ich podania oddany w ankiecie głos będzie nieważny – dodaje Dzwonkowska. Wynik konsultacji zostanie podany do publicznej wiadomości w ciągu 21 dni od ich zakończenia.

Nie jest jednak pewne, czy wskazane terminy nie ulegną zmianie. Do świdnickiego magistratu zgłosiły się już dwa komitety, które z racji trwającej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego, apelują o zawieszenie konsultacji lub ich przedłużenie. – Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 w Świdnicy uważają, że w obliczu pandemii koronawirusa przeprowadzenie rzetelnych konsultacji w sprawie budowy pomnika na Skwerze Lecha Kaczyńskiego jest niemożliwe. Dlatego, wnioskujemy o odłożenie konsultacji lub przesunięcie terminu rozstrzygnięcia do dnia 1 czerwca 2020 roku – stwierdził w liście do prezydent Świdnicy radny Krzysztof Lewandowski, występujący w imieniu komitetu. Z podobnym apelem wystąpił w ubiegłym tygodniu Tadeusz Grabowski ze Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego.

Decyzja władz miasta nie jest jeszcze znana. – Pismo wpłynęło dzisiaj do urzędu. Rozważymy propozycje, o czym poinformujemy mieszkańców i wnioskodawcę – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

/mn/

Poprzedni artykułKierowca pod wpływem środków odurzających
Następny artykułPiłkarskie mistrzostwa Europy oficjalnie przełożone!