Strona główna 0_Slider Koleje Dolnośląskie tną kursy

Koleje Dolnośląskie tną kursy

0

Dodatkowe zmiany w rozkładzie jazdy wprowadzają Koleje Dolnośląskie. Od piątku, 20 marca 2020 roku ograniczone zostało kursowanie kilkudziesięciu par pociągów. Zmiany to efekt trwającego stanu zagrożenia epidemicznego.

Decyzja o tymczasowym zawieszeniu kursowania niektórych pociągów Koleje Dolnośląskie podjęły w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, który odpowiada za organizację transportu kolejowego w regionie.

Stale monitorujemy rozwój sytuacji epidemicznej. Wprowadziliśmy szereg procedur dla zapewnienia bezpieczeństwo naszym załogom. Obserwując jednak frekwencję na poszczególnych trasach oraz chcąc ograniczyć zagrożenie wirusem dla pracowników zdecydowaliśmy o ograniczeniu siatki połączeń. Zrezygnowaliśmy z połączeń, na których frekwencja w ostatnich dniach była bardzo niska. Zachowaliśmy jednak, chociaż w ograniczonym zakresie, połączenia na każdej z obsługiwanych do tej pory stacji – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Wcześniej spółka wprowadziła już ograniczenia w kursowaniu pociągów międzynarodowych. Od 14 marca wstrzymano połączenia kolejowe do Czech, natomiast od 15 marca połączenia do Niemiec. Pociągi Kolei Dolnośląskich nadal jednak obsługiwały krajowe odcinki wspomnianych tras.

Zawieszone pociągi

Zmiany dotyczą w sumie 125 pociągów, których trasy ulegną czasowemu skróceniu lub całkowitemu zawieszeniu. Wszystkie zmiany zaczęły obowiązywać 20 marca 2020 roku. Najwięcej z nich dotyczy pociągów obsługujących trasy w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Czasowo zawieszone zostało kursowanie z Wrocławia 9 par pociągów do Kątów Wrocławskich, 7 par pociągów do Trzebnicy oraz 5 par pociągów do Jelcza-Laskowic.

Pracując nad zmianami w rozkładzie jazdy kierowaliśmy się chęcią zapewnienia pasażerom możliwości dojazdu do pracy dodaje Rodak. Dolnoślązacy stosując się do zaleceń rządu wyraźnie ograniczyli swoje podróże, frekwencja w pociągach Kolei Dolnośląskich od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego wynosi od 15 do 25 proc. normalnego zapełnienia – wskazuje rzecznik prasowy spółki.

Zawieszone zostało również kursowanie pociągów w regionie. Zmiany dotknęły połączeń do Międzylesia, Żmigrodu, Rawicza, Ziębic, Kłodzka, Kudowy Zdroju, Oleśnicy, Krotoszyna, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Szklarskiej Poręby, Bielawy, Lubania Śląskiego, Węglińca, Bolesławca, Zgorzelca, Tuplic, Żar, Lubina i Legnicy.

Wszystkie zmiany mają charakter czasowy, a okres ich obowiązywania będzie zależał od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Aktualne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich dostępne na stronie przewoźnika.

Dodatkowe procedury bezpieczeństwa

Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracowników w związku z zagrożeniem epidemicznym Koleje Dolnośląskie wprowadziły w swoich pociągach oddzielone od pozostałej części pokładu strefy przeznaczone do wyłącznej dyspozycji drużyn konduktorskich.

W ostatnich tygodniach spółka podjęła szereg działań celem zminimalizowania ryzyka wystąpienia i rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-CoV-2. Do dyspozycji drużyn konduktorskich zostały przekazane jednorazowe maseczki i rękawiczki, natomiast w pociągach montowane są dozowniki z płynem dezynfekującym.

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułSzósta ofiara koronawirusa. W całej Polsce potwierdzono dotychczas 378 zachorowań
Następny artykułPorzucony? Zagubiony? Czy ktoś poznaje Miśka? [Aktualizacja]