Strona główna Wydarzenia Joga dla początkujących – co potrzebujemy aby zacząć praktykę jogi

Joga dla początkujących – co potrzebujemy aby zacząć praktykę jogi

0

Joga jest uniwersalna – według największych nauczycieli jej praktykę może rozpocząć niemal każdy. Nie mają tu znaczenia wiek, ani kondycja. Ćwiczenia nie muszą mieć także żadnego związku ze światopoglądem czy wiarą. Jeżeli więc praktykę jogi może zacząć każdy, pozostaje zapytać: czego dana osoba potrzebuje?

Podstawowym elementem praktyki jogi jest mata
Tak naprawdę oprócz własnego ciała i odrobiny chęci do ćwiczeń jogi musimy zakupić tylko matę. Proste? Teoretycznie tak. Można bowiem udać się do pierwszego lepszego sklepu sportowego i kupić najtańszą matę do ćwiczeń. Jeśli jednak wierzymy, że joga jest czymś stworzonym dla nas i nie stanie się jedynie chwilową zajawką, warto zainwestować nieco więcej w główny element naszej praktyki. Czym charakteryzują się wysokiej klasy maty do jogi?

  • są wykonane z odpowiedniego materiału
  • gwarantują 100% bezpieczeństwa
  • dobrze wchłaniają wilgoć
  • są ekologiczne (choć oczywiście nie jest to wymóg)

Odpowiedniej jakości mata wykonana z naturalnego kauczuku zapewnia dobrą przyczepność i jednocześnie wchłania wilgoć – zabezpiecza nas to przed upadkiem spowodowanym poślizgiem. A trzeba wiedzieć, że przy niektórych pozycjach jogi upadek może skończyć się wyjątkowo nieprzyjemnie

Gdzie kupić matę do jogi – specjalistyczny sklep czy dyskont?
Oczywiście największym (o ile nie jedynym) plusem maty z dyskontu czy sieciowego sklepu sportowego jest jej cena. Jednak chcąc praktykować jogę „na poważnie” nie ma sensu oszczędzać na macie. Tańsze produkty ze znanych sklepów często wytworzone są z niższej jakości syntetycznych materiałów. Z tego względu warto zaopatrzyć się w matę do jogi wykonaną z najlepszych naturalnych tworzyw. Bez wątpienia dobrym wyjściem będzie zakup maty w sklepie specjalizującym się właśnie w tych produktach – dobrym przykładem może być sklep internetowy utupluti.pl.

Co jeszcze warto mieć zaczynając praktykę jogi?
Chociaż zakup maty wystarczy aby rozpocząć swoją przygodę z jogą, warto zaopatrzyć się w nieco większy arsenał przydatnych rzeczy. Nie są one niezbędne do ćwiczeń, sprawią jednak, że staną się one bardziej komfortowe, a nawet bezpieczniejsze.

Odpowiedni ubiór
Odpowiedni czyli jaki? Najlepiej obcisły. Nie bez powodu widząc stereotypowe zajęcia z jogi uczestnicy noszą ściśle przylegające do ciała stroje. Sprawia to, że niezależnie od wykonywanej pozycji nie musimy przejmować się chociażby opadającą na twarz bluzą. Jeżeli natomiast ćwiczymy pod czujnym okiem nauczyciela, pozwoli mu to dużo lepiej ocenić czy nie popełniamy błędów. Oczywiście należy też pamiętać, że strój do ćwiczeń musi być wygodny.

Akcesoria
Tutaj warto polecić przede wszystkim klocki, bądź też pianki do jogi. Zapewnią one duże ułatwienie początkującym, a zaawansowanym joginom zdecydowanie poprawią komfort w trakcie praktyki jogi.

Oprócz tego przydatny okaże się na pewno dobry pasek do jogi. Pozwoli on wykonać poprawnie asanę zapewniając jednocześnie dość duże usztywnienie całego ciała.

Nie aż tak powszechnym, ale naprawdę wygodnym rozwiązaniem będzie też poduszeczka naoczna. Uszyta z naturalnej tkaniny wypełniona ziołami o różnorakim działaniu pomoże nam chociażby się uspokoić i rozluźnić (taki efekt daje między innymi lawenda). Oprócz tego jej nacisk sprawi, że mięśnie oczu będą rozluźnione. Nie jest to jednak z oczywistych względów polecane na treningi z nauczycielem.

Taki zestaw narzędzi do praktyki jogi bez dwóch zdań ułatwi i uprzyjemni ćwiczenia każdemu – zarówno amatorom, jak i już nieco bardziej zaawansowanym joginom. Jeśli jednak nie masz ochoty na zapełnianie półki toną dodatków – wybierz po prostu odpowiednią matę.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTriki, dzięki którym prawidłowo zabezpieczysz meble na przeprowadzkę
Następny artykułZ Bachem na łączach. Koncert on-line z Kościoła Pokoju