Strona główna 0_Slider Jest pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Jest pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

8

W województwie lubuskim stwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zdjęcie ilustracyjne

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u pacjenta, który trafił do szpitala w Zielonej Górze. Jak zapewnił minister zdrowia, wszystkie procedury zadziałały. Zarażony to osoba, która przyjechała z Niemiec. – Pacjent czuje się dobrze – stwierdził minister zdrowia.

Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu stwierdził, że jest duże prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. – Zostały powiadomione służby sanitarne, pacjent dedykowaną karetką został przewieziony do szpitala zakaźnego. Wszystkie osoby, które miały kontakt z tą osobą, zostały objęte kwarantanną – poinformował minister.

Kwarantanną objętych jest w Polsce 200 osób. Na Dolnym Śląsku kwarantanną lub izolacją objęto 37 osób, pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 205 osób, pięć jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na  2019-nCoV .

Na terenie województwa dolnośląskiego nie ma potwierdzonych przypadków zachorowań na wirusa SARS – CoV-2. Dzisiaj w dwóch miejscach na terenie województwa dolnośląskiego zostanie przeprowadzone próbne rozwinięcie polowych przyszpitalnych izb przyjęć. Ćwiczymy na wypadek gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badanie osób z podejrzeniem bądź zakażeniem koronawirusem. Chcemy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz stąd podejmowane działania. Ewentualne docelowe uruchomienie tego rodzaju punktów będzie miało na celu usprawnienie funkcjonowania szpitali w czasie zwiększonej ilości mieszkańców zgłaszających jednocześnie się do tych placówek. W przedsięwzięcie będzie zaangażowana Państwowa Straż Pożarna, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przy ul. Borowskiej oraz Specjalistyczny Szpital im. Stefana Batorego w Wałbrzychu. Ćwiczenie planowane jest w godzinach południowych – informuje wojewoda dolnośląski.

/red./

Poprzedni artykułKierowca ciężarówki zapobiegł tragedii
Następny artykułNa czym polega awaryjne otwieranie drzwi w domu?