Strona główna Wydarzenia Jak dobrać drzwi garażowe? Rodzaje i wymiary bram garażowych

Jak dobrać drzwi garażowe? Rodzaje i wymiary bram garażowych

0
Czy wiesz, czym należy sugerować się, wybierając drzwi garażowe? Jakie są rodzaje i wymiary bram garażowych?

Wymiary bram garażowych i ich rodzaje

Automatyczne drzwi garażowe pozwalają na komfortowe otwieranie i zamykanie skrzydeł drzwiowych, czyli właściwie wygodne korzystanie z garażu. Największą różnicę można dostrzec jesienią czy zimą, kiedy to nie musisz opuszczać samochodu, aby uchylić drzwi – wystarczy jedno kliknięcie pilota. A przecież pogoda wtedy nie rozpieszcza. A to tylko jedna z zalet wysokiej klasy drzwi garażowych. Tego rodzaju element zwiększa również bezpieczeństwo przechowywanych przez ciebie przedmiotów w warsztacie, zabezpieczając je m.in. przed włamaniem. Niektóre bramy garażowe mają też doskonałe właściwości termiczne. Wszystko zależy jednak od tego, które drzwi wybierzesz.

Warto wtedy kierować się m.in. typem drzwi garażowych. Zgodnie z podstawową charakterystyką wyróżnia się:

  • bramy garażowe segmentowe,
  • bramy garażowe rolowane,
  • bramy garażowe uchylne,
  • bramy garażowe rozwierane.

Każdy z rodzajów ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Bramy segmentowe górne, bramy garażowe segmentowe boczne oraz bramy rolowane to nowsze rozwiązania, które nie wymagają dużej przestrzeni na podjeździe. Ponadto charakteryzują się trwałością oraz wygodą użytkowania. Bramy garażowe uchylne i rozwierane to natomiast drzwi tańsze w zakupie. W każdym przypadku funkcjonalność drzwi garażowych zależy jednak od ich metody montażu. Raczej nie zaleca się samodzielnej instalacji bramy garażowej, znacznie skuteczniejszym sposobem jest wynajęcie wyspecjalizowanej ekipy. Nie bez znaczenia pozostają też wymiary bram garażowych. Już na tym etapie warto skorzystać ze wsparcia fachowców, gdyż wielkość skrzydeł musi być dopasowana do otworu wjazdowego i miejsc montażowych. Wymiary bram garażowych mogą też wymagać zastosowania innego mechanizmu sterowania.

Jak wybrać najlepsze drzwi garażowe?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi garażowych – z jednej strony to znakomita sytuacja, gdyż otwiera przed kupującymi ogromne możliwości wyboru, z drugiej może jednak utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Należy też podkreślić, że o rodzaju drzwi garażowych trzeba pomyśleć już na etapie projektowania i budowy obiektu. Przeglądając dostępne warianty produktów, najlepiej wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • bezpieczeństwo,
  • termoizolacyjność,
  • sterowanie,
  • wykończenie i estetyka.

Pierwszy z wymienionych elementów to bezpieczeństwo i to rozumiane dwojako – chodzi tu bowiem zarówno o zabezpieczenie przed włamywaczami i kradzieżami, jak i bezpieczeństwo obsługi dla użytkownika. Do najczęściej stosowanych rozwiązań z tego zakresu zalicza się np. klamki obrotowe z ryglem czy wzmacniane profile. Oczywiście technologie tego typu są nieustannie rozwijane i unowocześniane tak, aby w jak największej mierze sprostać oczekiwaniom użytkowników. Dla przykładu w bramach roletowych występuje dodatkowe zabezpieczenie: elektromagnetyczny hamulec siłownika napędzającego bramę, co zapobiega podważeniu skrzydła.

Ponadto, aby ułatwić wybór najlepszej bramy, stosowane są różnego typu oznaczenia dotyczące poziomu bezpieczeństwa elementu. Odporność na włamania wyraża skala RC1-RC6. Im wyższa cyfra, tym drzwi garażowe są trudniejsze do sforsowania. Inne często wykorzystywane metody zabezpieczeń to m.in. automatyczne systemy odłączające, blokady na wypadek zerwania sprężyny, łagodne zatrzymywanie czy różnego typu fotokomórki.

Termoizolacja drzwi garażowych

Drugi niezwykle istotny czynnik decydujący o wyborze bramy to jej zdolność do zachowania ciepła. Na ten element szczególną uwagę powinni zwrócić właściciele ogrzewanych garaży. Faktyczny poziom termoizolacji drzwi garażowych zależy od zastosowanego materiału ocieplenia oraz szczelności połączeń między poszczególnymi segmentami, dość duże znaczenie ma też sposób montażu.

Do ocieplenia bramy garażowej wykorzystuje się piankę poliuretanową lub wkładki ze styropianu, a grubość warstwy waha się od 2 do 4 cm. Podobnie jak w kwestii bezpieczeństwa, tu także stosuje się obiektywną skalę obrazującą właściwości termoizolacyjne – współczynnik U. Zgodnie z wytycznymi od 2021 roku parametr ten nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2*K).

Przy wyborze bramy garażowej należy brać pod uwagę także sterowanie oraz estetykę wykonania. Odnośnie do pierwszego czynnika najlepiej skonsultować się z ekspertem, gdyż rodzaj napędu jest ściśle uzależniony m.in. od rodzaju czy wielkości bramy garażowej. Estetyka jest natomiast w dużej mierze subiektywna, warto jednak zadbać, aby drzwi garażowe pasowały do elewacji budynku. Bramy garażowe najczęściej oferowane są w takich kolorach jak biały, czarny, szary lub brązowy.

Decydując się na zakup bramy garażowej, należy mieć na uwadze wiele elementów, które determinują późniejsze walory użytkowe. Jeśli będziemy trzymać się przedstawionych wskazówek, podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością okaże się o wiele prostsze. W razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułInformacja Turystyczna zamknięta
Następny artykułStrażacy ochotnicy gotowi do niesienia pomocy seniorom i osobom potrzebującym