Strona główna 0_Slider Drukują przyłbice ochronne dla świdnickiej służby zdrowia. Masz drukarkę 3D? Przyłącz się...

Drukują przyłbice ochronne dla świdnickiej służby zdrowia. Masz drukarkę 3D? Przyłącz się do akcji!

4

Już około 50 przyłbic ochronnych trafiło do świdnickich służb medycznych. To efekt kolejnej oddolnej inicjatywy, mającej na celu wsparcie medyków z Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy oraz szpitala „Latawiec”. Ochronne przyłbice powstają na drukarkach 3D, a do spontanicznej akcji zorganizowanej przez świdniczanina przyłączają się kolejne osoby.

Z apelem o pomoc w drukowaniu przyłbic ochronnych dla świdnickiej służby zdrowia Sławomir Kaptur zwrócił się za pośrednictwem mediów społecznościowych w poniedziałek. Od tego czasu do inicjatywy dołączyły kolejne osoby, dzięki czemu do medyków trafiło już około 50 osłon. – Mamy zapas filamentu, mamy zapas folii, brakuje nam drukarek 3D i osób, które mogłoby usiąść i drukować – mówi świdniczanin. – Wydrukowanie jednej opaski trwa 2 godziny i 15 minut. Jest to stosunkowo prosta rzecz. Koszt filamentu wynosi poniżej złotówki na jedną opaskę, który my możemy pokryć. Innych kosztów w zasadzie nie ma – dodaje.

Wydaje nam się, że dużo osób pracuje w domach i może niektórzy mają drukarki 3D nie tylko w pracy, ale też w domach. Liczymy, że jeszcze dzisiaj produkcja będzie się odbywać na 30 urządzeniach. Jeżeli wsparcie rosłoby systematycznie, to bylibyśmy zrealizować zapotrzebowanie świdnickiego szpitala – wskazuje Kaptur. Już w czwartek w zapas osłon ma zostać wyposażone Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy. Zaopatrzony został już oddział ginekologiczny świdnickiego „Latawca”, w następnej kolejności uzbrajane będą pozostałe oddziały.

Zarówno pracownicy pogotowia, jak i medycy ze szpitala nie zgłosili dotychczas żadnych uwag i zastrzeżeń dotyczących osłon. Wzór ochronnej przyłbicy przygotowało koło naukowe Politechniki Wrocławskiej „Rapid Troopers”, a sam model został dopracowany na tyle, że w pełni nadaje się do użytkowania. Z prośbą o dostarczenie przyłbic zwróciły się już także inne szpitale w regionie, m.in. ze Świebodzic i Wałbrzycha, jednak w celu udzielenia im wsparcia niezbędne jest zorganizowanie kolejnych drukarek. – Tych drukarek trzeba by całą armię, żeby zabezpieczyć podstawową służbę zdrowia w środki ochrony – wskazuje pomysłodawca.

Osoby zainteresowane wspólnym drukowaniem proszone są o kontakt telefoniczny (tel. 604 648 914) lub za pośrednictwem mediów społecznościowych z grupą zajmującą się akcją („Przyłbice dla lekarzy – okręg Świdnica” na Facebooku). Niebawem ma również zostać uruchomiony fanpage ułatwiający kontakt, a także przekazujący na bieżąco postępy prac.

/mn/

fot. Sławomir Kaptur

Poprzedni artykułStrefa Płatnego Parkowania działa nadal. Biuro ogranicza pracę do minimum
Następny artykułLądowisko w Świebodzicach niedostępne dla ruchu lotniczego