Strona główna Wydarzenia Czym jest frezowanie CNC?

Czym jest frezowanie CNC?

0

Frezowanie CNC to specyficzny rodzaj obróbki materiałów. Frezowanie jest procesem dość podobnym do wiercenia lub cięcia, które można wykonać dla różnych potrzeb produkcyjnych. Frezarki wykorzystują cylindryczne narzędzie tnące, które może obracać się w różnych kierunkach. W przeciwieństwie do tradycyjnego wiercenia, frez porusza się wzdłuż wielu osi. Ma również możliwość tworzenia szerokiej gamy kształtów, szczelin i otworów.

Rodzaje prac przy frezowaniu CNC
Frezarki CNC są często pogrupowane według liczby osi, na których mogą pracować. Każda oś jest oznaczona specjalną literą. Na przykład osie X i Y reprezentują ruch poziomy obrabianego elementu, oś Z oznacza ruch pionowy, a z kolei oś W reprezentuje ruch po przekątnej w płaszczyźnie pionowej.

Większość frezarek CNC oferuje od 3 do 5 osi. Bardziej zaawansowane maszyny muszą być zaprogramowane w technologii CAM, aby działały poprawnie. Dzięki takiemu frezowaniu CNC możliwe jest wytwarzanie określonych kształtów, które są zasadniczo niemożliwe do wyprodukowania przy użyciu jakichkolwiek technik ręcznego oprzyrządowania. Ponadto większość frezarek CNC jest wyposażona w specjalne urządzenie, które pompuje płyn do narzędzia tnącego podczas procesu produkcyjnego.

Jakich materiałów używają frezarki CNC?
Frezowanie CNC może odbywać się na prawie wszystkich rodzajach materiałów, w których można fizycznie wiercić lub ciąć. Jednak większość frezarek CNC pracuje z metalami i ich stopami. Podobnie jak w przypadku procesów wiercenia i cięcia, dla każdego używanego materiału należy wybrać odpowiednie obrabiarki CNC. Gęstość konkretnego tworzywa wraz z obrotem narzędzia tnącego muszą być brane pod uwagę przed rozpoczęciem procesu frezowania. Dlatego wybór profesjonalnej firmy, jak chociażby Sabner https://sabner.pl/ jest kluczem do sukcesu.

W przemyśle wykorzystuje się frezarki CNC, które są zaprojektowane do pracy na materiałach, takich jak:

  • plastik,
  • drewno,
  • lekkie metale (np. aluminium),
  • tworzywa sztuczne,
  • metale (np. tytan),
  • mocne stopy (np. stal).

Projektowanie podczas frezowania CNC
Frez CNC ma konfigurację X-Y, co oznacza, że ​​wrzeciono z dołączonymi bitami jest ustawione powyżej urządzenia. To powoduje, że porusza się ono po osi liniowej, co zapewnia całemu procesowi lepszą precyzję. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie takich kształtów, które nie byłby osiągalne podczas ręcznej obróbki.

Frezowanie CNC to nie tylko sam proces cięcia, ale również odpowiednie zaprogramowanie maszyny. W tym celu operator analizuje dostępną dokumentację, która zawiera w sobie informacje dotyczące m.in. wymiarów i rodzaju wykorzystywanego materiału. Na ich podstawie tworzy odpowiednią instrukcję, za którą podąża urządzenie.

Frezowanie CNC – funkcjonalność
Jeśli chodzi o precyzję, frezarka może ciąć nawet metal z dokładnością do jednej tysięcznej milimetra, a w przypadku bardziej miękkich materiałów dokładność ta jest jeszcze większa. Dlatego też frezowanie CNC jest najczęściej stosowane w przemyśle, w którym margines błędu jest bardzo niski.

Na uwagę zasługuję również wydajność tego procesu. Frezowanie CNC zapewnia największą jakość, a jednocześnie umożliwia stworzenie o kilkaset procent więcej komponentów, niż gdyby praca odbywała się wyłącznie  za pomocą narzędzi ręcznych.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWydzwania do firm i mieszkańców z groźbami. Jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania dla stalkera ze Świdnicy
Następny artykułJak spowolnić proces starzenia się skóry?