Strona główna 0_Slider Czy pójdziesz na wybory prezydenckie 10 maja?

Czy pójdziesz na wybory prezydenckie 10 maja? [SONDA]

12

Obóz Prawa i Sprawiedliwości prze do zorganizowania wyborów prezydenckich w terminie ustalonym na 10 maja 2020 roku. – Potrzebujemy dzisiaj politycznej stabilizacji, to też przyczyna, aby wybory odbyły się 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla RMF FM 21 marca.

W Polsce trwa stan epidemii. We wtorek 24 marca zapadła decyzja o zaostrzeniu zakazów, dotyczących zgromadzeń, przemieszczania, kwarantann. Rygorystyczne zasady na razie mają obowiązywać do 11 kwietnia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie podkreślał, że przewidzenie, jak długo potrwa i jak będzie przebiegać pandemia koronawirusa, jest nieuprawnione.

24 marca podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy wprowadzone obostrzenia mają wpływ na termin wyborów prezydenckich. – Nie, nie wpływają. Po to wprowadzamy te obostrzenia, by po paru tygodniach, po świętach Wielkanocy, była taka sytuacja, by Polacy mogli wrócić do pracy. Chcemy, żeby odbyły się egzaminy maturalne, ósmoklasisty, żeby życie wróciło do pewnej nowej normalności – mówił premier. O utrzymaniu terminu wyborów mówiła również marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Opozycyjna Koalicja Obywatelska jest zdecydowanie przeciwna pozostawieniu bez zmian terminu wyborów.  “Każdy, kto przedkłada własny interes polityczny nad bezpieczeństwo rodaków pokazuje, że nie dojrzał do sprawowania władzy w okresie próby. Kaczyński kolejny raz okazuje się być cynicznym graczem, który kosztem zdrowia i życia Polaków za wszelką cenę chce utrzymać władzę” – napisał szef PO Borys Budka. “Kaczyński wydaje się być odklejony od rzeczywistości Polaków, którzy zmagają się z problemami wywołanymi przez koronawirusa” – uważa z kolei kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Do udziału w wyborach uprawnionych jest 30 mln 100 tys. Polaków. Do przeprowadzenia wyborów konieczne jest zatrudnienie ok. 300 tysięcy osób w obwodowych komisjach wyborczych.

Sonda, dotycząca udziału w wyborach prezydenckich, potrwa do 27 marca.

Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich 10 maja 2020 roku?

  • Nie (78%, 2 289 Votes)
  • Tak (14%, 422 Votes)
  • Nie wiem (8%, 228 Votes)

Razem oddano 2 939 głosów

Loading ... Loading ...

/Wykorzystano informacje z onet.pl oraz wprost.pl/