Strona główna 0_Slider Co z zasiłkami na czas opieki nad dziećmi? Dolnośląski ZUS wyjaśnia

Co z zasiłkami na czas opieki nad dziećmi? Dolnośląski ZUS wyjaśnia

0

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę pieniędzy na kolejne dni. Oświadczenie rodzica zostanie rozpatrzone już po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – informuje dolnośląski rzecznik prasowy ZUS.

pixabay

W związku z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli aż do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem zasiłku dla rodziców, którzy opiekują się dzieckiem o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną, czyli od 26 marca 2020 r. Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom na mocy przyjętej w marcu specustawy, która przyznaje rodzicom dziecka do ukończenia 8 lat prawo do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ujęty w tej ustawie czas wypłaty zasiłku wynosił początkowo 14 dni.

– Ponieważ zamknięcie szkół jest dłuższe rodzicom kończy się już okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, dlatego już teraz mogą wnioskować o dalszą wypłatę. Oświadczenie należy składać tak samo jak poprzednie a sam wniosek zostanie rozpatrzony już po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To oznacza, ze samozatrudnieni wysyłają wniosek bezpośrednio do ZUS, a osoby na umowach do swojego pracodawcy – dodaje.

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS – Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony, jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni – zapewnia Kowalska-Matis.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez Internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

Decyzję o dodatkowym zasiłku sejm ma uchwalić podczas dzisiejszego posiedzenia.

Poprzedni artykułJuż prawie 12 tysięcy złotych na specjalnym koncie szpitala. Na pomoc czeka także pogotowie ratunkowe
Następny artykułKolejna partia maseczek trafiła do świdnickiego „Latawca”!