Strona główna 0_Slider Biskup Waldemar Pytel: władze lokalne i państwowe dążą do zminimalizowania zagrożenia, my...

Biskup Waldemar Pytel: władze lokalne i państwowe dążą do zminimalizowania zagrożenia, my również powinniśmy

1

W związku z sytuacją epidemiologiczną biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wystosował list do duchowieństwa oraz wiernych, a także wydał wytyczne dotyczące nabożeństw. Od soboty Kościół Pokoju – największa atrakcja turystyczna Świdnicy i obiekt z listy dziedzictwa UNESCO – jest zamknięty dla zwiedzających w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Decyzję podjęta przez ks. bp Waldemara Pytla wraz z radą parafialną oznacza zamknięcie Kościoła Pokoju dla zwiedzających od 14 do 31 marca. – Zdecydowaliśmy się po długim namyśle, w odpowiedzialności za drugiego człowieka – mówi ks. Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy i biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelickiego w Polsce. – Zachęcamy, aby ten niełatwy dla nas wszystkich okres był czasem wyciszenia i głębokiej refleksji nad kondycją duchową człowieka.

W piątek biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wystosował list do duchowieństwa oraz wiernych:

Najprzewielebniejsi Księża Biskupi, Przewielebni Duchowni Diecezji Wrocławskiej, Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie,

postawieni zostaliśmy w obliczu niezwykle trudnej sytuacji, która wymaga od nas wyrażania stanowiska i podejmowania decyzji, których w normalnych warunkach nigdy nie musielibyśmy podejmować. Z jednej sto, zostaliśmy powołani do głoszenia w świecie Ewangelii Jezusa Chrystusa. Myślę, że wszyscy nie wyobrażamy sobie niedzielnego poranka bez odprawienia lub uczestnictwa na nabożeństwie. Z drugiej strony wciąż wzrasta zagrożenie związane z zarażeniami koronawirusem. Władze lokalne i państwowe podejmują decyzje mające na celu zminimalizowanie zagrożenia. My również powinniśmy odpowiedzialnie włączyć się do tych działań.

W ślad za listem pasterskim Biskupa Kościoła proszę:

Proboszczów i Rady Parafialne o podjęcie decyzji o odwołaniu lub odprawieniu nabożeństw w niedziele Oculi, Laetare oraz Judica.

Rekomenduję, aby przynajmniej nabożeństwa odprawiane w sezonie zimowym w kaplicach lub niewielkich kościołach zostały na ten czas odwołane.

Jeżeli podejmiecie taką decyzję, postarajcie się udostępniać materiały duszpasterskie i liturgiczne za pośrednictwem Internetu — w dzisiejszych czasach mamy bardzo szeroką paletę możliwości. Proszę też o możliwie szerokie informowanie parafian o Waszej decyzji. Myślę, że w mniejszych parafiach jesteśmy w stanie zadzwonić do wszystkich rodzin z informacją. Jest to okazja do przedstawienia parafianom formy nabożeństwa domowego. Jego liturgia zapisana jest w naszym śpiewniku na stronie 1493.

Proszę również, aby duchowni byli obecni w kaplicy lub kościele proponując modlitwę tym, którzy potrzebując duchowego wsparcia mimo wszystko tam się zjawili. Kościoły i kaplice w godzinach nabożeństw nie mogą być zamknięte.

Podjąłem decyzje, ze wszystkie pozostałe tygodniowe nabożeństwa pasyjne, jak również planowane parafialne rekolekcje zostają odwołane.

Jeżeli podejmiecie decyzję o odprawieniu niedzielnych nabożeństw, niech to będą nabożeństwa Słowa Bożego. Zachowujcie też wielką ostrożność mając wzgląd na parafian i na siebie.

Obejmuję Was wszystkich moją modlitwą. Dla mnie samego podejmowanie tej decyzji jest trudne. Wszyscy powinniśmy ją rozważyć zgodnie z naszym sumieniem i powołaniem – również do odpowiedzialności za powierzonych nam parafian. Bardzo proszę o informowanie mnie o Waszych decyzjach poprzez mail: [email protected] Niech szczególnie w tym trudnym czasie Bóg nam błogosławi i umacnia Kościół.

bp Waldemar Pytel

/opr. mn/

Poprzedni artykułStan zagrożenia epidemicznego. Które przejścia graniczne będą otwarte?
Następny artykułZalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa