Strona główna 0_Slider 75 lat od przyjazdu polskich pionierów do Świdnicy. Będzie rekonstrukcja historyczna, potrzebne...

75 lat od przyjazdu polskich pionierów do Świdnicy. Będzie rekonstrukcja historyczna, potrzebne wsparcie

1

17 maja 1945 roku do Świdnicy (wówczas jeszcze Schweidnitz) przybyła 30-osobowa polska grupa operacyjna. Tego dnia rozpoczął się nowy rozdział historii miasta, a wydarzenia związane z przyjazdem pionierów i pierwszymi wydarzeniami wiosny i lata 1945 roku przypomni Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”. Rekonstrukcja historyczna z udziałem bohaterów tamtych dni planowana jest na 30 maja 2020 roku.

Kolejarze stojący przy ob. ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej (1945 r.). Zdjęcie z archiwum Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Rekonstrukcje historyczne, obejmujące wiek XIX i XX, są pasją świdniczanina Krzysztofa Dworenko-Dworkina, który osiem lat temu wspólnie z gronem przyjaciół powołał do życia GSH Świdnica, przekształcone w SRH Świdnica. Stowarzyszenie brało udział w dziesiątkach przedstawień plenerowych, statystowało w filmach i uświetniało uroczystości. W Świdnicy rekonstruktorzy byli obecni m.in. podczas obchodów rocznicy powstania warszawskiego.

SRH Świdnica przed jedną z rekonstrukcji. Fot. z archiwum stowarzyszenia

Stowarzyszenie wyszło z inicjatywą, by w sposób szczególny uczcić 75-lecie obecności Polaków w Świdnicy i przypomnieć wydarzenia z wiosny i lata 1945 roku. Na 30 maja 2020 planowany jest piknik historyczny „Polska jest w nas i przed nami” przed dworcem Świdnica Miasto, a więc tam, gdzie w pierwszej kolejności trafiali  pionierzy. Szczególne miejsce zajmą świdniczanie, pamiętający tamte dni.

Celem imprezy jest promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego Ziemi Świdnickiej. Chcemy zachęcić do zabawy i wyjścia z domu całe rodziny, aby czynnie wzięły udział w rekonstrukcji. Istnieje duże zainteresowanie na tego typu wydarzenia kulturalne w naszym mieście, dlatego podjęliśmy starania o zorganizowanie tej imprezy promującej nasze stowarzyszenie oraz Ziemię Świdnicką – tłumaczy Krzysztof Dworenko-Dworkin (na zdjęciu). Piknik uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta, jednak to kwota, która nie pozwoli na realizację wszystkich zamierzeń. – W urzeczywistnieniu zakładanego planu obchodów wkładamy własne siły i środki, oraz fundusze pozyskane z Urzędu Miasta Świdnica, aby jednak zrealizować imprezę potrzebne są dodatkowe środki, dlatego też zwracamy się do państwa firmy z prośbą o dofinansowanie. Z góry dziękujemy za wsparcie i okazanie pomocy w sprawie, która służy w promocji Ziemi Świdnickiej, licząc, że impreza zyska uznanie mieszkańców i przybyłych gości i na stałe wpisze się w coroczny kalendarz imprez naszego miasta – mówi z nadzieją inicjator rekonstrukcji. Jednocześnie zwraca się do pionierów o kontakt i podzielenie się swoimi wspomnieniami.

Kontakt: te. 664 985 253, e-mail [email protected]

/opr. red./

Poprzedni artykułWielka Orkiestra znów zagrała rekordowo
Następny artykułPrzejście przy galerii do likwidacji?