Strona główna 0_Slider Zrzutka na remont ołtarza w katedrze świdnickiej. Potrzeba 6 milionów złotych

Zrzutka na remont ołtarza w katedrze świdnickiej. Potrzeba 6 milionów złotych

57

Świdnicka Kuria Biskupia poprzez portal zrzutka.pl rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na remont ołtarza głównego w świdnickiej katedrze. Gotycka świątynia niedawno otrzymała 17 milionów złotych na renowacje, ale – jak czytamy w opisie – w tym projekcie ołtarza nie przewidziano. Kuria chce zebrać 6 milionów złotych.

Fot. Dariusz Nowaczyński

18 lipca 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Parafią rzymskokatolicką pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy na realizację inwestycji pn. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej. Wraz z początkiem roku w świdnickiej katedrze pełną parą ruszyły prace remontowo-konserwatorskie. Ich realizacja potrwa do 30 czerwca 2022 roku. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł.

Już na początku lutego duchowni z parafii katedralnej zwrócili się z apelem o wpłacanie datków na tzw. wkład własny do realizacji projektu. Na każdy rok potrzebny jest około milion złotych.

To jeszcze nie koniec. Trwający, długo wyczekiwany remont katedry nie uwzględnia w dalszym ciągu renowacji ołtarza głównego. Niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln. Bez wsparcia ludzi dobrej woli remont katedry, choć trwa i przywróci jej bardzo wiele utraconego blasku, nie będzie zgodny z oczekiwaniami wielu parafian, mieszkańców Świdnicy i odwiedzających nasze miasto. Dlatego ośmielamy się prosić o wsparcie gruntownego remontu ołtarza katedralnego, który stanowi serce gotyckiej świątyni. Wszystkim Ofiarodawcom składamy staropolskie „Bóg zapłać” i zapewniamy o naszej modlitwie w intencji Dobrodziejów – piszą przedstawiciele kurii na zrzutka.pl. Zbiórka przewidziana jest na 374 dni. Na razie jest jedna wpłata w wysokości 200 złotych.

/na podstawie informacji ze strony parafii katedralnej oraz zrzutka pl. opr. red./

Poprzedni artykułOpakowanie produktu jest ważniejsze niż myślisz
Następny artykułBędzie się działo! Zbliżają się zawody Silesian Spring 2020