Strona główna Wydarzenia Świdnica W poniedziałek rusza kwalifikacja wojskowa. Obejmie ponad 220 tys. młodych Polaków

W poniedziałek rusza kwalifikacja wojskowa. Obejmie ponad 220 tys. młodych Polaków

6

3 lutego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do końca kwietnia. Obejmie ponad 220 tysięcy mężczyzn oraz niemal 4 tysiące kobiet.

Kwalifikację wojskową przeprowadzą 392 powiatowe komisje lekarskie powołane przez wojewodów. Przed komisjami będą musieli stawić się: 1) mężczyźni urodzeni w 2001 roku, 2) mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, 3) kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Do kwalifikacji mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

  • kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;
  • kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
  • kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.

W powiecie świdnickim kwalifikacja wojskowa odbędzie się w dniach 19 lutego – 27 marca 2020 roku (kobiety: 25.03.2020, ekspert., doprowadzenia: 26,27.03.2020). Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej będzie się mieścić w internacie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy, przy ulicy Sikorskiego 41.

Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe. W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach bądź przedstawiciele brygad opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i będą zachęcać do wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej.

/MSWiA, WOT, opr. mn/

Poprzedni artykułTak się bawili maturzyści ze świdnickiego III LO! [FOTO]
Następny artykułJesse Cook zagra we Wrocławiu! Kto wygrał bilety? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]