Strona główna 0_Slider Nie chcą miejsca magazynowania odpadów na Stalowej. Pół tysiąca podpisów pod petycją...

Nie chcą miejsca magazynowania odpadów na Stalowej. Pół tysiąca podpisów pod petycją do prezydenta

9

Mieszkańcy osiedla Zarzecze w Świdnicy nie chcą, by firma z Opoczki dostała zgodę na magazynowanie i przeładunek odpadów na działce przy ul. Stalowej w Świdnicy. – W naszej ocenie powstanie kolejnego wysypiska odpadów przemysłowych (budowlanych) w pobliżu Osiedli jest nie do przyjęcia przez mieszkańców. Do tej pory nie rozwiązano problemu “dzikiego wysypiska” przy ulicy Kopernika, a znowu funduje się kolejne wysypisko śmieci.” – czytamy w petycji do prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, pod którą podpisały się 494 osoby.

Zgodnie z obwieszczeniem prezydenta Świdnicy, 3 lutego 2020 roku wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą “budowa miejsca magazynowania i przeładunku odpadów” na działkach nr 1462 i 1768/3 obręb 3 “Fabryczna”, przy ul. Stalowej w Świdnicy, polegającego na budowie infrastruktury wykorzystywanej na potrzeby zbierania, magazynowania i przeładunku odpadów. Jak zapewniał nas 12 lutego 2020 przedstawiciel przedsiębiorstwa budowlanego z Opoczki, mieszkańcy nieodległego osiedla Zarzecze nie mają powodów do obaw. – Nie trafi tam nic niebezpiecznego. Będzie to miejsce do składowania materiałów – nic specjalnego, nikt nie musi się martwić. Wymogi są takie, że musimy ten fakt zgłosić w pewnych instytucjach. Planujemy wybudować tam halę, jednak na razie nie mamy większych planów, co do tego miejsca – wyjaśnia, deklarując, że przypadek nielegalnego wysypiska – takiego jak przy ulicy Kopernika – nie ma szans się powtórzyć. – Jesteśmy firmą działającą od wielu lat na rynku, dlatego trudno nas podejrzewać o niejasne działania – gramy w otwarte karty i w żadnym razie nie chcielibyśmy czegokolwiek ukrywać – zaznacza.

działki, na których planowana jest budowa (oznaczone czerwonym obramowaniem, mat. Portal Mapowy Powiatu Świdnickiego)

Podpisani pod petycją mają jednak poważne obawy i chcą, by prezydent miasta odmówiła wydania decyzji środowiskowej.

Petycja:

My mieszkańcy Osiedla Zarzecze oraz Osiedla Kolonii zwracamy się z prośbą o wydanie negatywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą “budowa miejsca magazynowania i przeładunku odpadów na działkach nr 1462 i 1768/3 obręb 3 “Fabryczna”, przy ul. Stalowej w Świdnicy, polegającego na budowie infrastruktury wykorzystywanej na potrzeby zbierania, magazynowania i przeładunku odpadów.

W naszej ocenie powstanie kolejnego wysypiska odpadów przemysłowych (budowlanych) w pobliżu Osiedli jest nie do przyjęcia przez mieszkańców. Do tej pory nie rozwiązano problemu “dzikiego wysypiska” przy ulicy Kopernika, a znowu funduje się kolejne wysypisko śmieci.

W powyższej sprawie nie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne z mieszkańcami Osiedli Zarzecze, Kolonii. Zapewnienie przedstawicieli firmy z podświdnickiej Opoczki, iż wypełnione zostaną wszystkie prawne wymogi i inwestycja w żaden sposób nie wpłynie na sytuację mieszkańców świdnickiego Zarzecza, a ponadto nie powtórzy się sytuacja z pobliskiego nielegalnego wysypiska przy ulicy Kopernika są niewiarygodne dla mieszkańców Osiedli. W przypadku wysypisk przemysłowych mogą być składowane różne przemysłowe odpady, których oddziaływanie na środowisko, wody gruntowe w tym emisje chemiczne mogą być znacznie groźniejsze niż wysypiska komunalne. Powyższy teren jest własnością firmy, który powinien być przeznaczony na tworzenie nowych miejsc pracy i takie było założenie powstania Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, natomiast na pewno nie powinno to być kolejne wysypisko śmieci.

Wysypiska śmieci powinny powstawać poza obszarem zabudowanym, a nie w pobliżu Osiedli. Dlatego prosimy Panią Prezydent o wydanie negatywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia “budowa miejsca magazynowania i przeładunku odpadów na działkach nr 1462 I 1768/3 obręb 3 “Fabryczna” przy ul. Stalowej w Świdnicy.

/red./

Poprzedni artykułZagrają w Łodzi o półfinał Mistrzostw Polski!
Następny artykułZderzenie na Okrężnej