Strona główna Wydarzenia Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas wyboru opraw fasadowych i elewacyjnych?

Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas wyboru opraw fasadowych i elewacyjnych?

0

Zewnętrzne oświetlenie bardzo często planujemy już po zakończeniu budowy domu, a nawet po upływie dłuższego czasu, kiedy już zdążyliśmy się zadomowić w nowym mieszkaniu. Tak naprawdę jednak warto jest poświęcić mu równie dużo czasu i uwagi jak oświetleniu wewnętrznemu. Dotyczy to również opraw fasadowych i elewacyjnych, które są charakterystyczne przede wszystkim dla budynku użytku publicznego. Tak naprawdę jednak jest to również świetny sposób na udekorowanie światłem domu prywatnego, w sposób subtelny, ale efektowny. Jakie oprawy fasadowe i elewacyjne warto wybrać?

Oświetlenie elewacyjne bez wpadki
Zanim wybierzesz konkretne oprawy, zastanówmy się, jak powinny zostać one rozmieszczone i czego należy unikać. Na pewno strumień światła nie może być skierowany bezpośrednio na okna. Doskonale wiemy, czym to skutkuje i jak negatywnie wpływa na nasz komfort światło przedostające się nocą z zewnątrz do naszej sypialni. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na trawniku czy też ścieżkach wokół domu reflektorów lub też montaż opraw w opasce. Jeżeli na fasadzie znajdują się dekoracyjne elementy tj. gzymsy czy wnęki, to warto jest oprawy fasadowe umieścić tak, aby je podkreślały. Na pewno dobrym pomysłem będzie oświetlenie w ten sposób frontu wykonanego z kamienia czy cegły. Budynek ma ściany otynkowane? Aby je oświetlić, powinieneś być pewien, że są równe i bez żadnych defektów. Światło na nie skierowane jeszcze mocniej podkreśli niedoskonałości.

Podświetlamy i oświetlamy elewację
Jaki chcesz osiągnąć cel? Elewację możemy oświetlić, co jest możliwe dzięki oprawom montowanym bezpośrednio na ścianach. Alternatywą jest wybór wspomnianych już reflektorów, których miejsce jest w tym przypadku na trawnikach w niedalekiej odległości od ścian budynku. Możemy również elewacje podświetlić, do czego wykorzystuje się również montowane na ścianach oprawy, ale też taśmy LED i oczka podtynkowe, które montujemy w chodnikach czy ścieżkach. Takie oprawy fasadowe mają charakter dekoracyjny, powinny podświetlać najbardziej efektowne elementy budynku, dzięki czemu całość prezentuje się naprawdę spektakularnie. Dla osób, które oczekują wyjątkowo oryginalnego efektu polecamy wielobarwne diody, oprawy ze sterowaniem. Możliwe jest ustawienie dowolnych konfiguracji świetlnych, co pojawia się częściej w zabudowie miejskiej niż prywatnej.

Oprawy fasadowe do użytku zewnętrznego
Na zewnątrz panują różne warunki, czasami pada deszcz i powietrze jest wilgotne, innym razem mamy siarczysty mróz, a latem wysokie temperatury i silne słońce. Oprawy fasadowe muszą być odporne na ich niekorzystny wpływ. Wykonuje się je więc z materiałów trwałych, konstrukcja jest solidna, a klasa szczelności o wartości IP65. Znajdziesz je w e-sklepie ELED, gdzie masz szeroki wybór opraw do montażu na ścianach zewnętrznych, jak tez wolnostojących reflektorów i uniwersalnych taśm LED.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKamienica omal nie wyleciała w powietrze. Mieszkańcy bez ogrzewania i bez jakiejkolwiek pomocy od MZN-u
Następny artykułStudniówka Technikum Hotelarsko-Turystycznego w obiektywie [FOTO]