Strona główna 0_Slider Modernizacja letniego basenu w zainteresowaniu prokuratury i CBA

Modernizacja letniego basenu w zainteresowaniu prokuratury i CBA

24

Trwające od ponad 2 lat przygotowania do modernizacji basenu przy ul. Śląskiej w Świdnicy znalazły się w zainteresowaniu Prokuratury Rejonowej w Świdnicy oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W listopadzie 2017 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska podpisała umowę z prezesem świdnickich wodociągów, zgodnie z którą Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono wykonanie modernizacji i użytkowanie kąpieliska. Od tego czasu spółka już czterokrotnie ogłaszała przetargi na realizację robót. Trzy wcześniejsze zamówienia były unieważniane – najpierw z powodu problemów z przygotowaną za 116 tys. złotych dokumentacją przetargową, do której firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji zgłosiły aż 176 pytań, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, a za trzecim podejściem przez zupełny brak złożonych ofert. Obecnie trwa oczekiwanie na rozstrzygnięcie najnowszego przetargu, do którego stanęło pięć firm. Najtańsza ze złożonych ofert opiewa na 35 mln 466 tys. złotych. Na modernizację kąpieliska ŚPWiK planuje przeznaczyć blisko 40 mln 713 tys. złotych. Remont kąpieliska miałby potrwać do stycznia 2023 roku.

Pomimo braku widocznych zmian na terenie świdnickiego kąpieliska, spółka wodociągowa poniosła dotychczas spore koszty w związku z realizacją powierzonego zadania przebudowy i administrowania basenami. Według danych przekazanych przez ŚPWiK w 2017 roku było to ponad 347 tys. złotych brutto, w 2018 roku – blisko 395 tys. złotych brutto, a w 2019 roku – niemal 237 tys. złotych brutto. W sumie, przez trzy lata wydano 979 174,97 złotych. Za wszystkie koszty poniesione przez ŚPWiK przy basenowej inwestycji spółka otrzymuje z budżetu miasta rekompensaty. W 2017 roku było to nieco ponad 304 tys. zł brutto, w 2018 roku – około 204 tys. zł brutto, a w roku 2019 – ponad 211 tys. zł brutto.

To właśnie kwestia finansowania dotychczasowych działań znalazła się w anonimowym zgłoszeniu do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i CBA. „Wnosimy o skontrolowanie działalności prezydenta miasta Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz podległej jej spółki miejskiej ŚPWiK w sprawie nieuprawnionego wyprowadzania publicznych środków, powodujących straty w wysokości kilkuset tysięcy złotych.” – napisali „sygnaliści”. Zgłaszający podejrzewają, że mogło dojść także do korupcji przy zlecaniu niektórych zadań.

Anonimowe zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy oraz do CBA trafiło 28 stycznia 2019 roku. – Od tego dnia prowadzone są czynności analityczno-informacyjne. Zwróciliśmy się do spółki o przekazanie dokumentów, zawiązanych z basenem – informuje Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. Dopiero po zakończeniu czynności analitycznych CBA zadecyduje, czy nie podejmować dalszych działań, czy wszcząć kontrolę.

Równolegle anonimem zajęła się prokuratura. Pismo z Prokuratury Okręgowej zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej. – W związku z zawartymi w anonimie informacjami, które mogą budzić wątpliwości, zapadła decyzja o ich sprawdzeniu. Chcemy ustalić, czy  zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Prokurator zlecił policji podjęcie działań, równolegle także zwrócił się do CBA – mówi prokurator rejonowy Marek Rusin. Dopiero po ustaleniu, czy zawarte w anonimie podejrzenia są wiarygodne, prokuratura zadecyduje o wszczęciu lub odmowie wszczęcia dochodzenia.

Przypomnijmy, że po kontroli CBA w ubiegłym roku Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wszczęła śledztwo w sprawie modernizacji miejskiego stadionu w Świdnicy.

Agnieszka Szymkiewicz/Michał Nadolski

Poprzedni artykułDo Szczyrku po pierwszą wygraną w tym sezonie
Następny artykułJaki pomnik stanie na skwerze Lecha Kaczyńskiego? Będą konsultacje