Strona główna 0_Slider Komu 1% podatku? Wesprzyj 10-letnią Emilkę Pawlak

Komu 1% podatku? Wesprzyj 10-letnią Emilkę Pawlak

0

Rozpoczął się okres rozliczeń z fiskusem. To okazja, by oddać 1 procent podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do przekazania 1% na rzecz leczenia i rehabilitacji Emilki Pawlak.

Emilka przyszła na świat 31 lipca 2010r. w stanie ogólnym bardzo ciężkim. Jej siostra bliźniaczka zmarła wewnątrzmacicznie około dwa dni przed porodem. Skutkiem tego było silne niedotlenienie oraz ciężka zamartwica okołoporodowa. Dziś Emilka cierpi na hydranencefalię – bardzo rzadką wadę mózgu, która oznacza, że dwie półkule nie istnieją, a ich miejsce zajmują torbiele wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Dodatkowo schorzeniu temu towarzyszy małogłowie, padaczka lekooporna, refluks przełykowo-żołądkowy, przewlekła choroba nerek i zanik nerwów wzrokowych.

Emilka nie siedzi, nie chodzi, nie obraca się, nie bierze zabawek do rączek. Jednak ma niesamowitą wolę i chęć życia. Kocha i chce być kochana. Walczy dzielnie o każdy, kolejny dzień, tak jak kiedyś walczyła o swoje życie – mówią jej rodzice, Agnieszka i Jarosław. Jak dodają, kompleksowa, codzienna i systematyczna rehabilitacja, wspomagające metody rozluźniania mięśni oraz wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne to szansa na poprawę stanu zdrowia, uśmierzenie bólu i cierpienia oraz psycho-ruchowy rozwój Emilki.

Wsparcie można okazać przekazując 1% Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, nr KRS 0000037904, podając jako cel szczegółowy: „14691 Pawlak Emilia”.

Przypominamy, od ubiegłego roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji, by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych i państwowych. Tak przygotowane zeznanie dostępne jest od 15 lutego na portalu podatki.gov.pl. Deklarację będzie można składać do 30 kwietnia.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, w ramach usługi “Twój e-PIT” automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji wskazanej w ubiegłym roku, ale będzie można ją zmienić na inną. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1% według informacji z ubiegłego roku. Można będzie edytować te dane. Twój e-PIT wyliczy też kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych.

Jak można przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się poprzez użycie profilu zaufanego lub podanie swoich danych:
  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2018,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2019 rok.
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zatwierdź tę zmianę.
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
  • zatwierdź tę zmianę.
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

Komu ze Świdnicy i okolic warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułAwaria wodociągu w Świebodzicach
Następny artykułSamochód dostawczy „położył” latarnię