Strona główna Bez kategorii Jak zdobyć ESTA do USA? 5 kroków

Jak zdobyć ESTA do USA? 5 kroków

0

Choć jeszcze kilka lat temu mogło to się wydawać absolutną abstrakcją, w dzisiejszych czasach nie trzeba posiadać wizy, aby podróżować do Stanów Zjednoczonych. Wszystko za sprawą wcielenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, który znosi to wymaganie – sama obecność w nim nie sprawia jednak, że każdy Polak ma automatyczne pozwolenie na wkroczenie w obręb granic USA. Konieczne jest bowiem złożenie wniosku o takowe, a następnie jego uzyskanie od Biura Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych.

Proces zdobywania autoryzacji – krok po kroku
Cały stosunkowo przyjemny i nieskomplikowany proces pozyskiwania pozwolenia na udanie się do Stanów Zjednoczonych rozpoczyna się na oficjalnej stronie systemu ESTA (Electronic System for Travel Authorization), prowadzonego przez organ wydający pozwolenia – Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych. Tutaj musimy rozpocząć go poprzez kliknięcie w jeden dwóch przycisków – stworzenia aplikacji pojedynczej lub grupowej. Nie różnią się one w niczym oprócz ostatniego etapu płatności, który jest skondensowany do jednorazowego płacenia za wszystkie osoby starające się o pozwolenie.

Już po rozpoczęciu składania wniosków i po zgodzeniu się na postanowienia regulaminowe i prawne będziemy musieli wprowadzić informacje z naszego paszportu. Przepisać będziemy musieli bardzo dużo, więc dobrym krokiem jest zrobienie zdjęcia paszportowi lub wgranie wcześniej przygotowanego na serwer Biura – wtedy system sam wypełni za nas większość wymaganych tutaj danych.

Drugim krokiem będzie tutaj podanie swoich danych osobistych, w tym daty urodzin, adresu e-mail (który – nota bene – jest bardzo ważny w całym procesie, gdyż to za jego pośrednictwem otrzymamy zarówno decyzję, jak i dokument potwierdzający autoryzację – jeśli go dostaniemy).

W trzecim kroku konieczne będzie wprowadzenie informacji na temat samej podróży. Zostaniemy poproszeni o podanie przewidywanego terminu przylotu do Stanów, jak również odlotu, a także o podanie tego, gdzie zamierzamy się zatrzymać i jakie są cele naszej podróży (mogą być zarówno prywatne, jak i biznesowe – nie martwmy się w każdym z tych przypadków).

Czwarty krok to dodatkowe pytania dotyczące tego, czy nadajemy się do podróży. Przede wszystkim zostaniemy spytani, czy zamierzamy zostać na dłużej oraz czy rozważaliśmy kiedykolwiek emigrację.

Ostatnim, piątym krokiem jest przejrzenie wszystkiego, co napisaliśmy oraz zapłacenie 4$ za proces weryfikacyjny. Gdy przejdziemy przez całość pomyślnie, konieczne będzie dopłacenie 10$ za samo pozwolenie na wkroczenie w obręb granic USA.

Podsumowanie
Choć Stany Zjednoczone podjęły ważną decyzję i zniosły konieczność posiadania wiz dla Polaków, obywatele naszego państwa wciąż muszą złożyć wniosek o przyznanie im pozwolenia. Należy jednak powiedzieć, że cały wyżej przedstawiony system działa szybko i sprawnie, a decyzję o przyznaniu autoryzacji otrzymujemy już w przeciągu 72 godzin od złożenia wniosku. Zadbajmy więc, żeby o pozwolenie ubiegać się przynajmniej trzy dni przed wylotem, pamiętając, że autoryzacja ESTA jest ważna aż dwa lata od momentu jej otrzymania. Nie ma więc co czekać z nią na absolutnie ostatnią chwilę.

Wsparcia merytorycznego w trakcie tworzenia artykułu udzielili specjaliści ze strony https://estavisa.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOgrzewanie postojowe – zalety i wady tego rozwiązania
Następny artykułUtrudnienia na czterech przejazdach kolejowych w gminie Marcinowice