Strona główna 0_Slider Fotoradary staną na wjazdach do Świdnicy? Władze miasta pytają policję o opinię

Fotoradary staną na wjazdach do Świdnicy? Władze miasta pytają policję o opinię

6

Od stanowiska Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zależeć będą dalsze kroki władz miasta dotyczące ustawienia fotoradarów na głównych drogach wjazdowych do Świdnicy. Pod koniec stycznia z taką propozycją wystąpił radny Krzysztof Lewandowski.

fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego

W ostatnich latach w Świdnicy drastycznie przybywa samochodów. W powiecie świdnickim jest ich ponad 130 tys. zarejestrowanych. Należy zakładać, że one wszystkie jeżdżą po ulicach naszego miasta. Ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo na naszych drogach. Z ilością samochodów rośnie również ilość wypadków, kolizji i wykroczeń popełnionych przez kierowców – wskazał radny Krzysztof Lewandowski w swojej interpelacji, zwracając również uwagę na skromną obsadę kadrową świdnickiej drogówki.

W obronie bezpieczeństwa należy sięgnąć po fotoradary mierzące szybkość. Udowodnionym jest, że to najskuteczniejsza metoda na powstrzymanie fali kolizji i wypadków powodowanych przez kierowców, głównie przekraczających szybkość. Statystyki policyjne mówią, że fotoradary powinny stanąć na drogach wylotowych z miasta, na ulicy Westerplatte, Bystrzyckiej, Zamenhofa i Szarych Szeregów. Mieszkańcy proszą, by władze miasta zwróciły się o takie rozstawienie fotoradarów do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Z takim samym wnioskiem wystąpimy również do wiceministra w ministerstwie rozwoju, Wojciecha Murdzka. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą oczekiwany efekt – dodał Lewandowski.

W przedmiotowej sprawie w dniu 13 lutego wysłano do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zapytanie o opinię dotyczącą umieszczenia fotoradarów we wskazanych w interpelacji lokalizacjach. W przypadku odpowiedzi utwierdzającej w przekonaniu o zasadności przedsięwzięcia wysłane zostaną pisma do zarządców dróg – odpowiednio do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dla drogi krajowej nr 35 (ul. L. Zamenhofa i ul. Szarych Szeregów), do zarządu województwa dla drogi wojewódzkiej nr 382 (ul. Westerplatte i ul. Strzelińska) i do zarządu powiatu dla drogi powiatowej nr 2876D (ul. Bystrzycka) wnioskujące o podjęcie stosownych działań prowadzących do zainstalowania urządzeń w proponowanych miejscach – tłumaczy wiceprezydent Świdnicy, Jerzy Żądło.

W ostatnim czasie dwukrotnie podejmowano próby ustawienia fotoradarów na drogach powiatu świdnickiego. Za każdym razem odpowiedź Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego była odmowna. Tak było w przypadku propozycji ustawienia fotoradaru na tzw. łączniku autostradowym, w rejonie skrzyżowania Żarów-Piotrowice Świdnickie, o co wnioskował radny powiatowy Andrzej Zadziorski, a także wniosku mieszkańca Słotwiny, który prosił o montaż urządzenia na drodze krajowej nr 35. W obu przypadkach GITD wskazywał, że nie są to najbardziej niebezpieczne miejsca na drogowej mapie Polski.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPrzejazd z Burkatowa zamknięty
Następny artykułGóra grosza. Uczniowie SP 4 zebrali ponad 850 zł