Strona główna Wydarzenia Czy młody kierowca może liczyć na tanie OC w Świdnicy?

Czy młody kierowca może liczyć na tanie OC w Świdnicy?

0

Młodzi kierowcy nie mają łatwego życia, jeśli chodzi o składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Horrendalnie wysokie ceny OC sprawiają, że zwyczajnie odechciewa się im kupowania samochodu. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Okazuje się, że tak. Sprawdź, jak obniżyć składkę ubezpieczeniową młodego kierowcy.

Współwłasność z innym kierowcą
Jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie składki ubezpieczeniowej dla młodych osób jest zarejestrowanie auta w ramach współwłasności z innym kierowcą. Dla efektu końcowego ważne jest, żeby posiadał on wysokie, a najlepiej maksymalne (60%) zniżki ubezpieczeniowe za bezszkodową jazdę. Taki układ z jednej strony gwarantuje znacznie niższą składkę, a z drugiej sprawia, że młodemu kierowcy naliczane są zniżki za kolejne lata kontynuowania polisy bez szkód na koncie. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad.

Decydując się na współwłasność, trzeba pamiętać, że w tym przypadku obowiązuje swego rodzaju solidarność za wyrządzone szkody, która polega na tym, że jeśli jeden z kierowców spowoduje wypadek, kolizję czy stłuczkę, zniżki z tego tytułu są odbierane obu właścicielom po równo. Nie jest istotne, że jeden z nich nie miał nic wspólnego ze szkodą, ponieważ tak czy inaczej utraci część uzyskanych zniżek lub zostanie obarczony jeszcze większymi zwyżkami niż dotychczas.

Rejestracja auta na innego kierowcę
Kolejną możliwością jest zarejestrowanie auta wyłącznie na innego kierowcę, np. jednego z rodziców, który wypracował sobie maksymalne zniżki ubezpieczeniowe. Mimo że teoretycznie to on będzie właścicielem, w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pojazdem na co dzień poruszał się ktoś inny. Zaletą tego rozwiązania jest składka jeszcze niższa niż przy współwłasności, jednak trzeba pamiętać, że powoduje ono brak naliczania zniżek dla młodego kierowcy.

Wybór auta
Młodzi kierowcy często decydują się na zakup auta pod wpływem emocji. Nieświadomi konsekwencji swojego wyboru, nierzadko kupują samochód z dużym silnikiem, w efekcie czego towarzystwa narzucają im jeszcze wyższe składki. Należy mieć bowiem świadomość, że auta z dużą mocą i pojemną jednostką napędową są wyraźnie droższe w ubezpieczeniu niż niewielkie modele z małym silnikiem.

Nie zmienia to faktu, że ubezpieczenie trzeba wykupić, zanim wygaśnie poprzednia polisa lub najpóźniej w dniu rejestracji – dotyczy to aut nowych i sprowadzanych z zagranicy. Niezastosowanie się do obowiązku posiadania polisy wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokiej grzywny. Kary za brak OC są naprawdę dotkliwe, bo mogą wynosić nawet 5200 zł, dlatego nie warto się na nie narażać.

Znalezienie najtańszego OC
Nie chcąc przepłacać za obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej, młody kierowca nie może zapominać o porównaniu cen w wielu towarzystwach. Tylko w ten sposób zagwarantuje sobie możliwie najniższą składkę, choć i tak prawdopodobnie będzie ona bardzo wysoka w porównaniu ze składką płaconą przez starszych i bardziej doświadczonych kierowców. W znalezieniu najlepszej polisy skuteczną pomoc zapewniają dostępne całkowicie za darmo internetowe porównywarki ubezpieczeniowe, takie jak np. porownywarki-ubezpieczen.pl.

Rezygnacja z opłaty ratalnej
Rozłożenie składki ubezpieczeniowej na raty wydaje się kuszącym rozwiązaniem, jednak osoby, które chcą zapłacić za OC jak najmniej, powinny się powstrzymać przed skorzystaniem z tej możliwości. Dlaczego? Powód jest prosty: ponieważ skutkuje ona wyższą ceną polisy. Suma rat jest bowiem zawsze większą o ok. 10-20% niż składka opłacona za jednym razem.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNowy dzielnicowy w gminie Świdnica
Następny artykuł29% drzew zgłoszonych do wycięcia nie wymaga usunięcia. To wnioski z audytu w sprawie rewitalizacji Parku Młodzieżowego