Strona główna 0_Slider Co dalej z remontem basenu letniego? Wodociągi potrzebują więcej czasu na rozstrzygnięcie...

Co dalej z remontem basenu letniego? Wodociągi potrzebują więcej czasu na rozstrzygnięcie przetargu

17

Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwróciło się do firm zainteresowanych przebudową kąpieliska przy ulicy Śląskiej o dodatkowy czas na rozstrzygnięcie ogłoszonego w październiku 2019 roku zamówienia.

Ogłoszenie czwartego już przetargu na wykonanie przebudowy kąpieliska nastąpiło 11 października 2019 roku. Poprzednie trzy zamówienia były unieważniane – najpierw z powodu problemów z dokumentacją przetargową, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, a poprzednio przez zupełny brak złożonych ofert.

Do najnowszego zamówieniu na przebudowę wodnego kompleksu zgłosiło się pięć firm. Najniższą cenę zaproponowała firma MTM Budownictwo z Tarnowa, która jest gotowa zrealizować inwestycję za 35 mln 466 tys. złotych, najwyższą – spółka Strabag z ofertą opiewającą na 39 mln 940 tys. złotych. Oferty złożone w przetargu zostały otwarte 26 listopada 2019 roku. Od tego czasu ŚPWiK nie podjęło decyzji w sprawie wyboru jednej z nich. Zgodnie z warunkami zamówienia, każda ze złożonych ofert musi zachować ważność do 24 stycznia 2020 roku. To najpóźniej wtedy miał nastąpić wybór jednej z firm. Stało się inaczej.

Z uwagi na zakres przedmiotowy zamówienia i jego koszt, zamawiający wykorzystał swoje prawo i zwrócił się do oferentów o przedłużenie terminu związania ofertą o 60 dni. Uzyskaliśmy zgodę od czterech z pięciu oferentów, w tym od wszystkich najwyżej ocenionych – wyjaśnia Witold Tomkiewicz, rzecznik ŚPWiK. Tym samym na finał przetargu trzeba będzie jeszcze poczekać.

Przypomnijmy, zgodnie z informacją podaną podczas otwarcia ofert, ŚPWiK zamierza przeznaczyć na inwestycję blisko 40 mln 713 tys. złotych. Wybrany wykonawca będzie miał czas do 10 stycznia 2023 roku, by zmodernizować kąpielisko. W ramach przebudowy przewidziano szereg zmian, które wyliczono w koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dołączonej do zamówienia:

W północnej części opracowania planuje się lokalizację wydzielonej niskim ogrodzeniem części rekreacyjnej, w skład której wchodzić będą baseny sportowe, rekreacyjne, brodzik, wodny plac zabaw, zjeżdżalnie, tarasy wypoczynkowe oraz wieżę ratowników. Projektowane niecki ze stali nierdzewnej oraz wodny plac zabaw wkomponowane będą w istniejące niecki żelbetowe. Pomiędzy nieckami projektuje się tarasy wypoczynkowe zacieniane przez żagle solarne. Przestrzeń pod tarasami planuje się pogłębić i przeznaczyć na zbiorniki przelewowe i komory pomp. Wokół basenów i tarasów wypoczynkowych planuje się budowę nowych plaż o nawierzchni syntetycznej wraz z elementami towarzyszącymi tj. brodziki (nogomyje) z prysznicami, ławki, siedziska, oprawy oświetleniowe.

W pobliżu wydzielonej części basenowej, na terenie trawiastym projektuje się przebieralnie z prysznicami. Po wschodniej części basenów planuje się budowę nowych trybun, ukształtowanych na istniejącej skarpie oraz zacienionych altan wypoczynkowych.

W północnym narożniku terenu opracowania planuje się lokalizację plaży piaszczystej wygrodzonej niskim ogrodzeniem oraz wysokimi trawami.

Świdnicka spółka wodociągowa poniosła dotychczas spore koszty w związku z realizacją powierzonego zadania przebudowy i administrowania basenami. Według danych przekazanych przez ŚPWiK, w 2017 roku było to ponad 347 tys. złotych brutto, w 2018 roku – blisko 395 tys. złotych brutto, a w 2019 roku – niemal 237 tys. złotych brutto. W sumie, przez trzy lata wydano 979 174,97 złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułJakie są najważniejsze roboty stosowane w przemyśle?
Następny artykułSzare Wilki powołane do dolnośląskiej kadry