Strona główna 0_Slider Chcieli rewitalizacji podwórza, dostali kamienną pustynię?

Chcieli rewitalizacji podwórza, dostali kamienną pustynię?

1

Już cztery lata temu mieszkańcy budynków przy ul. Bohaterów Getta, Świdnickiej i Rynku w Strzegomiu zagłosowali w ramach budżetu obywatelskiego za odnowieniem jednego z najbardziej zaniedbanych i największych podwórek w Strzegomiu. Prace właśnie są realizowane, ale nie wszystkich zachwyca to, co powstaje. Zastępca burmistrza broni pomysłu na nową aranżację podwórza.

-Podwórze w ostatnich latach było zapuszczone – przyznaje jeden z mieszkańców. – Stały komórki, śmietniki, rosło trochę trawy. Cztery lata temu padł pomysł w ramach projektu obywatelskiego, żeby zrobić tutaj remont. Było spotkanie z mieszkańcami. Wszyscy się zgodzili, ale nie spodziewaliśmy się tego, co dzieje się teraz. Powstaje kamienne klepisko, które nie będzie nam służyło! Oczekiwaliśmy zieleni, drzew, miejsca do odpoczynku, a także miejsc parkingowych. Zamiast tego jest droga przez środek, aż cztery miejsca na śmietniki. Drzewa zostały powycinane, a na zieleń zostało bardzo mało miejsca. Do tego dwa parkingi, jeden na cztery, a drugi na 12 samochodów. A tu mieszka około 600 osób! Już teraz są kłótnie i wojny, bo tak bardzo brakuje miejsc postojowych. Mamy więc drogę, która będzie służyła tylko śmieciarce i jakieś spłachetki na zieleń.

Jak dodaje mieszkaniec, władze miasta nie zorganizowały konsultacji na etapie przygotowywania projektu. – Nikt nas o zdanie, czego byśmy potrzebowali, nie pytał. Odnalezienie samego projektu było problemem! W grudniu 2019 roku udało nam się spotkać z zastępcą burmistrza, Wiesławem Witkowskim, chcieliśmy zmian, ale usłyszeliśmy, że nie ma już mowy, bo projektant się nie zgodzi. Ale była zgoda na dostawienie komórek? – denerwuje się mieszkaniec. – Nie licząc się z nami powstał projekt beznadziejny, głupi, antyekologiczny. I my z tym zostaniemy na długie lata!

Inicjatorami remontu podwórka byli radni Rady Miejskiej w Strzegomiu: Monika Kozłowska i Cezary Włodarczyk, którzy złożyli wnioski w tej sprawie do Budżetu Obywatelskiego na lata 2017 i 2018. Jego zagospodarowanie konsultowane było z mieszkańcami okolicznych budynków w ramach konsultacji społecznych Budżetu Obywatelskiego Miasta Strzegom na 2017 r. o czym informowaliśmy 30 września 2016r. – informuje wiceburmistrz Wiesław Witkowski. – Zgodnie z protokołem czynności z liczenia głosów i wyboru projektów zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Strzegom na 2017 r. na zadanie p.n. Remont i modernizacja podwórka położonego w centrum miasta między ulicami Boh. Getta, Świdnicką, Krótką, Ogrodową a Rynkiem oddano 348 na 599 głosów ważnych, co niewątpliwie świadczy o zaangażowaniu mieszkańców w projekt i znajomości zadania. Wielokrotnie w mediach lokalnych, również Swidnica24.pl informowaliśmy mieszkańców o tym przedsięwzięciu.

Zastępca burmistrza nie odpowiedział na nasze pytanie, o konsultacje na etapie przygotowania projektu modernizacji podwórza. Czekamy na uzupełnienie.

Projekt na zamówienie Gminy Strzegom opracowało Biuro Architektoniczne CIGNUS, autorska pracownia arch. Anny Kalinowskiej na podstawie koncepcji architekta krajobrazu Katarzyny Kucharzyszyn. Wartość projektu to 31 980,00 zł brutto, koncepcji 2 951,50 zł brutto. Zadaniem projektu jest poprawa funkcjonowania układu komunikacyjnego i gospodarki odpadami oraz podniesienie estetyki, bezpieczeństwa z wprowadzeniem nowych funkcji dostosowanych do potrzeb użytkowników w różnym wieku. Jak wcześniej informowaliśmy mieszkańców wykonana zostanie wymiana nawierzchni utwardzonej, wykonanie nawierzchni z kruszywa piaskowo-żwirowego, wykonanie i obsianie trawników, nasadzenia drzew i krzewów, wykonanie oświetlenia naziemnego, wykonanie drogi do śmietników z kostki granitowej, wykonanie chodników z kostki betonowej — wejścia do bram, wykonanie placu zabaw wraz z ogrodzeniem i montaż małej architektury (linarium wspinaczkowe, huśtawka wahadłowa podwójna, huśtawka bocianie gniazdo, trampolina terenowa, ławki parkowe, kosze, stolik szachowy z siedzeniami). Istotnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo osób korzystających z podwórka jest wykonanie chodników. Do tej pory wszyscy poruszali się ulicą albo mizernym poboczem. Nowa aranżacja terenów zieleni, zamontowanie ławek, koszy na śmieci stworzy w centrum miasta miejsce pełne uroku – przekonuje Wiesław Witkowski. Wyjaśnia również, dlaczego lokatorzy nie mogą liczyć na więcej niż kilkanaście miejsc parkingowych. –  Z uwagi na obowiązujące warunki techniczne nie było możliwości zaprojektowania nowych miejsc postojowych, gdyż przepisy wskazują minimalne odległości miejsc postojowych od granic działek oraz od okien. Modernizacja tego podwórka jest kontynuacją wyremontowanych już wcześniej przyległych ulic oraz parku „Strzegomskie Planty”, rewitalizacji terenów parku przy ul. Kasztelańskiej wzdłuż Strzegomki, gdzie przy ul. Św. Tomasza wybudowano duży parking dla okolicznych mieszkańców – informuje zastępca burmistrza.

W granicach działki gdzie prowadzona jest inwestycja zaprojektowane jest nie cztery a dwa kompleksy pod budowę altan na odpady komunalne dla 25 wspólnot mieszkaniowych. Jeden kompleks zaprojektowany został w miejscu dotychczasowego gromadzenia odpadów, natomiast drugi w miejscu wcześniej wyburzonych komórek, dla każdej wspólnoty osobna altana. W trakcie realizacji inwestycji w szczególności podczas prac rozbiórkowych okazało się, iż bardzo ważną kwestią dla mieszkańców okolicznych domów jest posiadanie pomieszczenia do przechowywania opału. Dlatego też za zgodą projektanta Gmina zaadoptowała istniejący garaż i śmietnik na komórki lokatorskie, które tworzą jednolitą bryłę z istniejącymi już komórkami – wyjaśnia zastępca burmistrza i przekonuje: Najważniejsze korzyści płynące z tej inwestycji, to stworzenie przyjaznego otoczenia dla bardzo wielu mieszkańców centrum miasta, które sprawi, że z chęcią będą spędzać czas na świeżym powietrzu, gdzie będzie czysto i bezpiecznie. Reasumując cała przebudowa jest realizowana zgodnie z oczekiwaniami większości mieszkańców oraz – choć w ograniczonym przez przepisy zakresie — wpłynie na poprawę funkcjonalności i realizację potrzeb użytkowników tego terenu.

Modernizacja ma się zakończyć w kwietniu 2020.

Agnieszka Szymkiewicz
Fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWypadł z drogi, wbił się w słup. Kierowca trafił do szpitala [FOTO]
Następny artykułDachowanie w Strzelcach