Strona główna Wydarzenia Cegła klinkierowa – rosnąca popularność w Polsce

Cegła klinkierowa – rosnąca popularność w Polsce

0

Historia cegły klinkierowej liczona jest w dziesięcioleciach. Chociaż przez jakiś czas materiał ten został wyparty przez tynki elewacyjne, obecnie znowu zyskuje na popularności. Cegła klinkierowa trafia nie tylko na ściany zewnętrzne budynków, ale również na inne elementy architektoniczne. Czemu zawdzięcza swoją stale rosnącą popularność?

Czym jest cegła klinkierowa?
Cegła klinkierowa to w pełni naturalny materiał ceramiczny, powstający z mieszanki gliny oraz piasku. Gotowe cegiełki wypalane są w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Ich właściwości warunkuje obecny w glinie tlenek wapniowy, dlatego rozróżniamy cegły o współczynniku f1 oraz f2 – określającym zawartość naturalnych izotopów w surowcu, z którego produkowane są cegły. Materiał tego typu dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych, a także w wersjach pełnych i perforowanych.

Dlaczego cegła klinkierowa stale zyskuje na popularności?
Cegła klinkierowa (Poznań)  to bardzo praktyczny materiał budowlany. Swoją popularność zawdzięcza naturalnym cechom, jakie zyskuje mieszanka gliny z piaskiem po wypaleniu w wysokiej temperaturze. Cegła klinkierowa jest więc nisko nasiąkliwa i mrozoodporna. Wykazuje także dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako materiał elewacyjny. Poza tym cegły nie ulegają odbarwieniom, są łatwe w utrzymaniu w czystości i nie ulegają uszkodzeniu wskutek działania promieniowania słonecznego czy zmiennych temperatur. Elewację z cegły klinkierowej można myć nawet z wykorzystaniem środków chemicznych, w tym także kwasów. Wykwity, które pojawiają się na tym materiale w trakcie jego użytkowania wystarczy z kolei usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej lub wilgotnej ścierki.

Zastosowanie cegły klinkierowej
Materiał, jakim jest cegła klinkierowa, uznaje się za jeden z najpopularniejszych produktów w branży budowlanej. Standardowo stosowany jest do wykańczania elewacji zewnętrznych. Najczęściej spotykamy cegłę klinkierową na istotnych budynkach użyteczności publicznej, siedzibach firm i instytucji, a także na obiektach sakralnych. Coraz częściej cegła trafia także na domy prywatne, zwłaszcza jednorodzinne. Materiałem nie musimy pokrywać całych ścian. Doskonale zaprezentuje się on również jako dekoracyjny dodatek do okien lub drzwi. Ponieważ cegła klinkierowa wspaniale imituje klasyczną cegłę, stosowana jest także do ozdabiania schodów, parapetów, ogrodzeń, kominków, tarasów i balkonów. Szerokie zastosowanie znajduje też w ogrodach. Tworzy się z niej bowiem przepiękne chodniki, podjazdy i alejki. Dzięki szerokiemu asortymentowi cegieł, można z łatwością dopasować ich kolor i styl ubarwienia do każdego typu aranżacji oraz indywidualnych upodobań.

Cegła klinkierowa to wytrzymałe i bardzo estetyczne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Cegiełki są materiałem naturalnym, który prezentuje się niezwykle luksusowo. Dzięki temu, że nie wchłania zabrudzeń stanowi również wykończenie bardzo praktyczne w utrzymaniu. Wszystkie te właściwości sprawiają, że cegła klinkierowa jest i pozostanie jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułElektryczne autobusy dla Świdnicy niemal gotowe [FOTO]
Następny artykułFirma ogołocona z narzędzi. Może ktoś widział złodzieja?