Strona główna Wydarzenia Świdnica Wilczy Księżyc nad Świdnicą

Wilczy Księżyc nad Świdnicą [FOTO]

0

Mimo niewielkiego zachmurzenia mieszkańcy powiatu świdnickiego mogli obejrzeć pierwszą pełnię w tym roku, nazywana wilczym Księżycem.

Rozświetlona tarcza satelity pozwalała na obejrzenie bez żadnych dodatkowych przyrządów kraterów na jego powierzchni. Pełnię można oglądać jeszcze przez dwa dni, ale efekt nie będzie już tak mocny jak w piątkowy wieczór.

Kolejne pełnie 9 lutego i 9 marca. Za dwa miesiące na niebie pojawi się Superksiężyc. Złudzenie, że tarcza jest większa niż zazwyczaj to efekt położenia Księżyca, który właśnie 9 marca znajdzie się bliżej Ziemi niż zazwyczaj.

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Zdjęcia nadesłał również Piotr Kulak, pisząc: Oto i moje zdjęcia wilczego Księżyca, oraz półcieniowe zaćmienie. Fotki Burkatowa przy blasku księżyca też pięknie wglądają, jak w dzień. Na ostatnim zdjęciu trzy ekspozycje księżyca, w odstępie 5 minut, żeby było widać lepiej postępujące zaćmienie, trzeba by było zastosować większe odstępy czasowe ale księżyc uciekł za chmury a ja zmarzłem, więc doszedłem do wniosku, że pora wracać.

Poprzedni artykułMasz zbędny złom? Oddaj strażakom ze Strzegomia!
Następny artykułCały powiat świdnicki gra dla WOŚP. Sprawdź programy!