Strona główna 0_Slider Świdnickie szkoły średnie daleko w najnowszym rankingu Perspektyw

Świdnickie szkoły średnie daleko w najnowszym rankingu Perspektyw

14

Miesięcznik “Perspektywy” opublikował najnowszy ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych w kraju i w poszczególnych województwach. Jak wypadły szkoły z powiatu świdnickiego?

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej – wyjaśniają autorzy zestawienia. Jak dodają, głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Kryteria Rankingu Liceów 2020 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Z kolei kryteria Rankingu Techników 2020 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W zestawieniu liceów najwyższą lokatę spośród szkół powiatu świdnickiego zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, które uplasowało się na 216 miejscu. Rok wcześniej I LO zajęło 179 lokatę, a w 2018 – 242. W rankingu znalazło się jeszcze II Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Świdnicy na miejscu 276 (rok wcześniej zajmując 195 lokatę, a dwa lata temu – 189), Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu na miejscu 933 (rok wcześniej – 763), a także Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach na miejscu 988 (rok wcześniej – 826).

W ogólnopolskim rankingu techników znalazła się tylko jedna szkoła z powiatu świdnickiego – Technikum nr 6 w ZSM im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy, które zajęło 379 miejsce w skali Polski i 12 na poziomie województwa. Poza rankingiem głównym (powyżej 500. miejsca) znalazły się: Technikum nr 5 w ZSE im. Wincentego Stysia w Świdnicy (20 miejsce w rankingu wojewódzkim), Technikum nr 4 w ZSB-E im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy (44 miejsce w rankingu wojewódzkim), Technikum w Zespole Szkół w Żarowie (65 miejsce w rankingu wojewódzkim).

Miesięcznik “Perspektywy” przygotował też oddzielne opracowania dotyczące wyników maturalnych w szkołach średnich. W przypadku techników z powiatu świdnickiego Technikum nr 4 w ZSB-E im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy zajęło 118 miejsce w rankingu ogólnopolskim. Z kolei wśród liceów w ogólnopolskim zestawieniu znalazły się: I LO w Świdnicy (216 miejsce) oraz II LO w Świdnicy (276 miejsce).

Z tegorocznymi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie miesięcznika: zestawienie liceów, zestawienie techników.

/opr. mn/