Strona główna 0_Slider Zbliża się V edycja dolnośląskiego budżetu obywatelskiego

Zbliża się V edycja dolnośląskiego budżetu obywatelskiego

0

1,35 mln złotych trafi na projekty tegorocznej edycji dolnośląskiego budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”. Podobnie jak w ubiegłym roku w tegorocznej edycji realizowane będą projekty z siedmiu obszarów tematycznych: sportowe, turystyczne, kulturalne, wspierające działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działania na rzecz seniorów oraz rozwój rzemiosła.

Jak co roku Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o finansowaniu wybranych projektów. Po raz piąty już będziemy mieli możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. Kwota przeznaczona w tym roku na Dolnośląski Budżet Obywatelski wynosi 1,35 mln złotych. Nowością jest wydłużony czas na zgłaszanie projektów, teraz chętni mają na to aż miesiąc.

Tegoroczny budżet to podobnie jak rok temu siedem obszarów tematycznych. Na sport i kulturę, przeznaczyliśmy po 400 tysięcy złotych. Turystyka to pula 200 tysięcy złotych. W obszarze działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz działań na rzecz seniorów do dyspozycji jest po 100 tysięcy złotych. Natomiast na rozwój rzemiosła przekażemy 50 tysięcy złotych. Każdy projekt może liczyć na maksymalne dofinansowanie do 20 tysięcy złotych – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Tak jak do tej pory Dolny Śląsk został podzielony na 5 subregionów: jeleniogórski, legnicki, wałbrzyski, wrocławski oraz miasto Wrocław, a każdy z nich będzie dysponować identyczną pulą 270 tysięcy złotych. Wnioski będzie można składać od połowy lutego do połowy marca. Następnie organizator daje sobie czas na przyjmowanie ewentualnych odwołań, a między 5 a 20 maja odbędzie się głosowanie nad projektami, które przeszły weryfikację formalną. Rozstrzygnięcie głosowania planowane pod koniec maja.

W drugim etapie zwycięskie pomysły z I etapu zostaną zlecone do realizacji organizacjom pozarządowym jako zadania publiczne. Ogłoszenie otwartego konkursu ofert nastąpi między 2 a 22 czerwca, a bezpośrednio potem nastąpi weryfikacja ofert i rozstrzygnięcie konkursu które zaplanowano na 5 lipca. Do końca roku będzie czas na zrealizowanie dofinansowanego zadania – informuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Zeszłoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Projektów, na które można było oddać swoje głosy było 162, a w samym głosowaniu oddano prawie 45 tysięcy głosów. W efekcie dofinansowano 74 zadania na łączną kwotę 1,33 mln złotych.

/UMWD, opr. mn/

Poprzedni artykułDramatyczny bój świdnickich kadetek
Następny artykułCzas na drugą grę kontrolną. We wtorek zmierzymy się z Kuźnią