Strona główna 0_Slider O krok od kolejnego wypadku na łączniku. Trwa walka o poprawę bezpieczeństwa...

O krok od kolejnego wypadku na łączniku. Trwa walka o poprawę bezpieczeństwa [VIDEO]

10

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy stanie się jasne, czy w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad znajdą się środki na budowę ronda u zbiegu krajowej „piątki” i drogi powiatowej nr 3396D, nazywanej łącznikiem autostradowym. O poprawę bezpieczeństwa na niebezpiecznej krzyżówce wielokrotnie apelowali mieszkańcy. Na wykonanym tam niedawno nagraniu widać, jak duży ruch panuje na obu drogach i jak łatwo tam o wypadek.

Od chwili otwarcia drogi powiatowej 3396D łączącej Świdnicę z Żarowem w 2011 roku, na – alternatywnej względem ruchliwej drogi krajowej nr 35 – trasie dojazdowej do Wrocławia doszło już do kilkudziesięciu wypadków i ogromnej liczby kolizji. Większość zdarzeń spowodowana była nieustąpieniem pierwszeństwa przez kierowców wyjeżdżających z dróg podporządkowanych. W 2019 roku doszło tam do trzech wypadków śmiertelnych.

Od kilku lat powracają pomysły na poprawę bezpieczeństwa na tej trasie. W sierpniu 2013 roku starania o zamontowanie w newralgicznych punktach fotoradarów i sygnalizacji świetlnej podjęła poseł Anna Zalewska, ale spełzły na niczym. W lipcu 2017 roku starosta Piotr Fedorowicz zwrócił się do dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o jak najszybszą budowę ronda na skrzyżowaniu w Mielęcinie, jednak w odpowiedzi usłyszał, że realizacja jest uzależniona od decyzji ministra infrastruktury i dostępnych pieniędzy. Zapewnienia te ponowiono w październiku 2019 roku, w odpowiedzi na zapytanie złożone przez Barbarę Zatoń, radną Rady Miejskiej w Żarowie. Z kolei w grudniu 2019 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego negatywnie odpowiedział na zapytanie radnego powiatowego Andrzeja Zadziorskiego, który wystąpił z wnioskiem o montaż fotoradaru w rejonie skrzyżowania Piotrowice Świdnickie – Żarów.

Aktualnie największe szanse na realizację ma pomysł budowy ronda u zbiegu „łącznika” i drogi krajowej nr 5. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ma się okazać, czy w budżecie GDDKiA znajdą się środki na ten cel. Jeżeli tak by się stało, w 2021 roku drogowcy mogliby przystąpić do prac projektowych oraz wykupu gruntów.

Poprzedni artykułNiepełnosprawny pięciolatek wypadł z czwartego piętra. Matka była pod wpływem narkotyków
Następny artykułZagrają trzy mecze kontrolne